ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ դժվար թե հրաժարվի ռուսական ուրանից մինչև ուկրաինական ճգնաժամի ավարտը
ԱՄՆ-ն քիչ հավանական է, որ վերացնի իր կախվածությունը ռուսական ուրանից մինչև ուկրաինական ճգնաժամի ավարտը, CNN-ի եթերում ասել է ԱՄՆ-ի էներգետիկայի նախարար Քրիս Ռայթը։
Նրա խոսքով՝ Վաշինգթոնը «ցանկանում է ազատվել այս կախվածությունից»։ «Իմ գերատեսչությունն անում է ամեն ինչ՝ ԱՄՆ-ում ուրանի հարստացման [մակարդակը] բարձրացնելու համար», - ընդգծել է Ռայթը։
Նա բացատրել է, որ Վաշինգթոնը «չի կարողանա [հրաժարվել ռուսական ուրանից] մինչև Ուկրաինայում հակամարտության ավարտը»։ «Բարեբախտաբար, Ռուսաստանը շատ ավելի շատ գումար է ստանում նավթից և բնական գազից, քան ուրանից»,- շարունակել է Ռայթը՝ նշելով, որ «կցանկանար վաղն իսկ լուծել ուրանի խնդիրը»։ «Լավ է, որ [ԱՄՆ-ին ռուսական ուրանի մատակարարումները] շատ ավելի քիչ են նպաստում հակամարտության ֆինանսավորմանը, քան նավթն ու գազը»,- հայտարարել է նա։ Ռայթի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն ակնկալում է, որ Արևմուտքը «հնարավորինս շուտ» կդադարեցնի այս բոլոր էներգետիկ ռեսուրսների ներմուծումը Ռուսաստանից։
Սեպտեմբերի 15-ին Ռայթը հայտարարեց, որ երկիրը դեռևս պատրաստ չէ ամբողջությամբ հրաժարվել ռուսական ուրանից՝ Ռուսաստանից մատակարարումներից իր բարձր կախվածության պատճառով: Bloomberg-ի տվյալներով՝ Ռուսաստանը ներկայում մատակարարում է հարստացված ուրանի մոտ մեկ քառորդը, որն անհրաժեշտ է ԱՄՆ-ի էլեկտրաէներգիայի մոտավորապես մեկ հինգերորդը արտադրող 94 ամերիկյան միջուկային ռեակտորների համար: Այս մատակարարումների արագ դադարեցումը, ըստ գնահատականների, կսպառնա երկրի էլեկտրաէներգիայի արտադրության մոտ 5%-ին: