Կոնգոյի նախկին նախագահը մահապատժի է դատապարտվել պետական դավաճանության համար
Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության նախկին նախագահ Ջոզեֆ Կաբիլան հեռակա կարգով մահապատժի է դատապարտվել ռազմական դատարանի կողմից՝ պետական դավաճանության համար, հաղորդում է Le Figaro-ն։
54-ամյա Կաբիլան, որը ներկա չէր Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության մայրաքաղաք Կինշասայում կայացած դատական նիստին և չէր ներկայացված փաստաբանի կողմից, մեղավոր է ճանաչվել «Մարտի 23-ի շարժում» (M23) հակակառավարական զինված խմբավորմանը օգնելու համար։ Կաբիլայի՝ վերջերս երկրում հայտնվելը մտահոգություն է առաջացրել Կինշասայում, և որոշ դիտորդներ կարծում են, որ դատավճիռը նպատակ ունի կանխելու նրա հետ երկրի ներսում ընդդիմության միավորումը։ Պետության նախկին ղեկավարի (2001-2019) ներկա գտնվելու վայրի մասին տեղեկություններ չկան։
Հունվարից փետրվար ամիսներին Ռուանդայի կողմից աջակցվող M23 շարժումը և դրա ուժերը լայնածավալ հարձակումներ են իրականացրել երկրի արևելքում՝ վերադարձնելով Ռուանդայի հետ սահմանի երկայնքով հսկայական տարածքներ ջախջախված Կոնգոյի բանակից։ Այս ռազմական անհաջողություններից կարճ ժամանակ անց, որոնք թուլացրին Կինշասայի ռեժիմը, Կաբիլան, որը, ըստ իր շրջապատի, լքել էր Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունը 2023 թվականին, անսպասելիորեն հայտնվեց Գոմայում, որը Հյուսիսային Կիվու նահանգի մայրաքաղաքն է և M23 շարժման հենասյունը։
Կառավարության որոշմամբ, նախկին նախագահի՝ որպես ցմահ սենատորի, խորհրդարանական անձեռնմխելիությունը վերացվեց մայիսի վերջին, և նրա դավաճանության դատավարությունը սկսվեց հուլիսի վերջին։