Օդեսայում ջրհեղեղի զոհերի թիվը հասել է 10-ի
Ուկրաինայի հարավում գտնվող Օդեսայում ջրհեղեղի զոհերի թիվը հասել է 10-ի, հայտարարել է փոխվարչապետ Ալեքսեյ Կուլեբան։
Չորեքշաբթի օրն Ուկրաինայի արտակարգ իրավիճակների պետական ​​ծառայությունը (ԱԱԾ) հայտնել է, որ Օդեսայում ուժեղ ջրհեղեղի պատճառով մահացել է 10 մարդ, այդ թվում՝ մեկ երեխա։ Գործակալության տվյալներով՝ 362 մարդ փրկվել է, իսկ ջրհեղեղի գոտիներից տարհանվել է 227 մեքենա։
Նրա խոսքով՝ քաղաքում վնասվել է մոտ 300 մասնավոր տուն և մոտ 400 բնակարանային շենք։ Նա նշել է, որ Օդեսայի տարածաշրջանային ռազմական վարչակազմի ներքո ստեղծվել է ժամանակավոր հանձնաժողով՝ միջադեպի պատճառներն ու հանգամանքները հետաքննելու համար։ Այն պարտավոր է պարզել, թե ինչու է նախազգուշացման համակարգը պատշաճ կերպով չի գործել։
«Զոհերի և վիրավորների ընտանիքները կստանան ֆինանսական օգնություն: Փոխհատուցումը կտրամադրվի քաղաքի և շրջանի կողմից: Կիրականացվի առանձին աջակցության ծրագիր», - հավելեց Կուլեբան։
Երեքշաբթի օրը Օդեսայի քաղաքապետ Գենադի Տրուխանովը հայտնեց, որ քաղաքում ընդամենը մի քանի ժամվա ընթացքում տեղացել է մեկուկես ամսվա տեղումների քանակ: Հասարակական տրանսպորտի գործունեությունը դադարեցվել է, տեղակայվել են շրջանային աշխատանքային խմբեր, և գործի է դրվել արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման ծրագիր: