Մոսկվայի դատարանը հեռակա կարգով ձերբակալել է «Դոժդ» թերթի գլխավոր խմբագրին
Մոսկվայի Գոլովինսկի շրջանային դատարանը հեռակա կարգով ձերբակալել է «Դոժդ» հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիր Տիխոն Ձյադկոյին, հաղորդում է քաղաքային դատարանների մամուլի ծառայությունը։
Քննիչները լրագրողին մեղադրում են «օտարերկրյա գործակալի» իր պարտականությունները չկատարելու (Քրեական օրենսգրքի 330.1 հոդվածի 2-րդ մաս) և ռուսական բանակի մասին քաղաքական, գաղափարական, ազգային կամ կրոնական ատելության կամ թշնամանքի հիման վրա «կեղծ լուրեր» տարածելու մեջ (Քրեական օրենսգրքի 207.3 հոդվածի 2-րդ մասի «դ» կետ)։
Ձերբակալման ժամկետը երկու ամիս է։ Այն կհաշվարկվի լրագրողի Ռուսաստանի Դաշնությունում արտահանձնման կամ կալանավորման օրվանից։
Ռուսաստանի իշխանությունները նաև հետապնդում են «Դոժդ» թերթի այլ լրագրողների, որոնք լքել են Ռուսաստանը լայնածավալ պատերազմի սկսվելուց հետո և շարունակում են աշխատել արտասահմանում։ Հեռուստաալիքի լրագրողներ Եկատերինա Կոտրիկաձեն և Վալերիա Ռատնիկովան նույնպես հեռակա կարգով ձերբակալվել են՝ բանակի մասին «կեղծ լուրեր» տարածելու և «օտարերկրյա գործակալի» իրենց պարտականությունները չկատարելու մեղադրանքով: «Դոժդ» հեռուստաալիքի հաղորդավարուհի Աննա Մոնգայթը հեռակա կարգով դատապարտվել է հինգ տարվա ազատազրկման՝ ռազմական «կեղծ լուրեր» տարածելու ենթադրյալ մեղադրանքով: