Ուկրաինայի զինված ուժերի շարքերում կռված ՀՀ քաղաքացին դատապարտվել է 12 տարվա ազատազրկման
Ռուսաստանի գլխավոր դատախազությունը հայտնել է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերի համար որպես դիպուկահար կռված Հայաստանի քաղաքացին դատապարտվել է 12 տարվա ազատազրկման՝ խիստ ռեժիմի ուղղիչ գաղութում։
«Խերսոնի մարզային դատարանը որոշում է կայացրել ՀՀ քաղաքացի Արմեն Բալյանի դեմ հարուցված քրեական գործով։ Նա մեղավոր է ճանաչվել Ռուսաստանի քրեական օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (վարձկան մասնակցություն զինված հակամարտությանը)։ Հաշվի առնելով պետական մեղադրողի կարծիքը՝ դատարանը Բալյանին դատապարտել է 12 տարվա ազատազրկման՝ խիստ ռեժիմի ուղղիչ գաղութում։ Ավելին, պետությանը հանձնարարվել է բռնագանձել հանցագործության հետևանքով նրա ստացած ամբողջ գումարը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Դատարանը պարզել է, որ վարձկանն Ուկրաինա է ժամանել Մոլդովայի միջոցով 2022 թվականին և կամավոր միացել է Ուկրաինայի զինված ուժերի 124-րդ տարածքային պաշտպանության բրիգադին և այլ անհայտ կազմավորումներին։ 2022 թվականի նոյեմբերից մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերը նա՝ որպես հետախույզ-դիպուկահար կռվել է Ռուսաստանի զինված ուժերի դեմ զինված հակամարտության ժամանակ Դոնեցկում և Լուգանսկում, ինչպես նաև Խերսոնի մարզում՝ վաստակելով ավելի քան 2.3 միլիոն ռուբլի։
Բալյանը բազմիցս վիրավորվել է, որից հետո լքել է Ուկրաինայի զինված ուժերը և հեռացել Ուկրաինայից։ 2024 թվականի հոկտեմբերին վարձկանը ձերբակալվել է Դոմոդեդովո օդանավակայանում։