Օրբանը ստորագրահավաք է սկսել ԵՄ ռազմական ծրագրերի դեմ
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը մեղադրել է Եվրոմիությանը պատերազմ փնտրելու մեջ և հայտարարել է նման ծրագրերի դեմ ստորագրահավաքի մասին։ Նա այդ մասին հայտարարել է Facebook-ի իր գրառման մեջ։
«Մեզ սպասվում է թեժ աշուն։ Եվրոպան ավելի ու ավելի արագ է շարժվում դեպի պատերազմ։ Մի քանի շաբաթ առաջ Կոպենհագենում ներկայացվեց Բրյուսելի ռազմական ծրագիրը. Եվրոպան վճարում է, ուկրաինացիները կռվում են, իսկ Ռուսաստանը, ի վերջո, կհյուծվի։ Մենք չգիտենք, թե որքան կարժենա դա կամ որքան կտևի։ Ռազմավարության փոխարեն բրյուսելցիները սահմանափակվել են միայն երազանքներով», - ասաց նա։
Օրբանը նաև հայտարարել է, որ Հունգարիան դեմ է նման ծրագրերին և կոչ արել քաղաքացիներին ստորագրել խնդրագիրը՝ ցույց տալու համար, որ «հունգարացիները պատերազմ չեն ուզում»։
«Մենք չենք կարող անգործ նստել։ Մենք պետք է ևս մեկ անգամ ցույց տանք, որ Հունգարիայի ժողովուրդը պատերազմ չի ուզում։ Հետևաբար, այսօր մենք սկսում ենք ստորագրահավաք Բրյուսելի ռազմական ծրագրերի դեմ։ Մենք կլինենք յուրաքանչյուր քաղաքում և գյուղում, քանի որ մեզ հիմա անհրաժեշտ են բոլոր խաղաղասեր հունգարացիները», - հայտարարեց Օրբանը։