«Ուկրաինան պատրաստ չէ խաղաղության»․ Ուշակով
Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել է, որ Ուկրաինան պատրաստ չէ խաղաղ կարգավորման կամ Անքորիջում Ռուսաստանի և ԱՄՆ նախագահների միջև բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված համաձայնագրերի առաջխաղացմանը։
VGTRK լրագրող Պավել Զարուբինի հետ հարցազրույցում Ուշակովը նշել է, որ այդ համաձայնագրերի իրականացումը պահանջում է պայքար, սակայն Կիևը ներկայումս դժկամություն է ցուցաբերում։ «Այս համաձայնագրերը առաջ մղելու համար մենք պետք է պայքարենք և մարդկանց համոզենք։ Դեռ բոլորը համոզված չեն։ Բայց դա անկասկած հնարավոր կարգավորման հիմքն է», - ընդգծել է Ուշակովը։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նույնպես նշել է, որ Պուտին-Թրամփ գագաթնաժողովի արդյունքում ստեղծված ազդակը պահպանվում է։ Նա հավելել է, որ Մոսկվան շարունակում է համագործակցել Վաշինգթոնի հետ՝ հիմնվելով ձեռք բերված համաձայնագրերի վրա։ Միևնույն ժամանակ Պեսկովը հավելել է՝ Կիևը և եվրոպական երկրները ցուցադրում են «բացարձակ դժկամություն»՝ նպաստելու խաղաղության գործընթացին։