Լուկաշենկոն պատրաստ է «մեծ գործարք» կնքել ԱՄՆ-ի հետ
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ պատրաստ է «մեծ գործարք» կնքել ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի հետ։ Նա ասել է, որ պատրաստ է բավարարել ամերիկյան կողմի պահանջները և խնդրանքները, եթե Միացյալ Նահանգները հաշվի առնի Բելառուսի շահերը։ «Մենք պատրաստ ենք նրանց հետ Մեծ գործարք կնքելուն։ Կշեռքի մի կողմում նրանց հարցերը, խնդրանքներն ու պահանջները են, իսկ մյուս կողմում՝ մեր հարցերն ու պահանջները։ Արդյո՞ք մենք պատրաստվում ենք լուծել այն։ Եկեք լուծենք այն։ Մենք պատրաստ ենք դրան։ Ես Դոնալդ Թրամփի առաջարկներն այս առումով համարում եմ բացարձակապես ընդունելի»,- ասել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն համաշխարհային միջազգային իրավիճակին նվիրված հանդիպման ժամանակ։
Հաշվի առնելով «նոր ի հայտ եկող առաջընթացը», Բելառուսի նախագահը հանձնարարել է մշակել բելառուսա-ամերիկյան հարաբերությունների ապագա զարգացման ալգորիթմ։ Նա կոչ է արել կողմերին սահմանել իրենց առաջնահերթությունները և կարմիր գծերը այս հարցում։ «Կարևոր է ապահովել, որ մեր գործողությունները ոչ մի կերպ չվնասեն ոչ միայն բելառուս-ռուսական, այլև բելառուս-չինական հարաբերություններին, ինչպես նաև մեր պարտավորություններին այլ բարեկամ երկրների նկատմամբ՝ Բելառուսի եվրասիական ինտեգրացիոն միավորումներին մասնակցության շրջանակներում»,- ընդգծել է Բելառուսի նախագահը։
Սեպտեմբերին Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Մինսկում հանդիպեց ԱՄՆ-ի նախագահի դեսպանորդ Ջոն Քոուլի հետ։ Բանակցությունների ընթացքում հայտարարվեց, որ ԱՄՆ-ն վերացրել է բելառուսական «Բելավիա» ավիաընկերության նկատմամբ պատժամիջոցները և պատրաստ է վերաբացել իր դեսպանատունը Մինսկում՝ երկու երկրների միջև հարաբերությունները հետագայում կարգավորելու համար։ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նաև հայտարարեց Բելառուսում բանտարկված քաղաքացիներին ազատ արձակելու իր պատրաստակամության մասին՝ ԱՄՆ-ի հետ գործարքի շրջանակներում։