Աշխարհի ամենաազդեցիկ անձնագրերի նոր սանդղակը
Henley & Partners խորհրդատվական ընկերությունը հրապարակել է անձնագրերի նոր ինդեքս, որը դասակարգում է երկրները ըստ իրենց քաղաքացիների համար հասանելի առանց վիզայի ուղղությունների քանակի։
2025 թվականի անձնագրերի ինդեքսում առաջին երեք տեղերը զբաղեցնում են ասիական երկրները. առաջինը Սինգապուրն է, որի քաղաքացիները առանց վիզայի մուտք ունեն 227 երկրներից և իրավասություններից 193-ը, երկրորդը՝ Հարավային Կորեան (190 երկիր), իսկ երրորդը՝ Ճապոնիան (189 երկիր)։ Henley & Partners-ը նշում է, որ «Henley Passport Index-ի ստեղծումից ի վեր 20 տարի առաջ առաջին անգամ Միացյալ Նահանգները այլևս չի մտնում աշխարհի տասը ամենահզոր անձնագրերի մեջ». «2014 թվականի ինդեքսում առաջին տեղը զբաղեցնող ամերիկյան անձնագիրը այժմ իջել է 12-րդ տեղը՝ կիսելով նույն դիրքը Մալայզիայի հետ, որի քաղաքացիները առանց վիզայի մուտք ունեն 227 երկրներից միայն 180-ը»։
Վարկանիշը կազմողները բացատրել են, որ ԱՄՆ-ի անձնագրերի վարկանիշի անկումը պայմանավորված է եղել վերջին տարվա ընթացքում տեղի ունեցած մի շարք փոփոխություններով։
Մեծ Բրիտանիայի անձնագիրը նույնպես զգալի անկում է ապրել վարկանիշային աղյուսակում՝ իջնելով իր ամենացածր դիրքին (ութերորդ): Մեկ տարի առաջ բրիտանական անձնագիրը վեցերորդ տեղում էր, մինչդեռ 2015 թվականին այն գլխավորում էր վարկանիշային աղյուսակը։
2025 թվականի վարկանիշային աղյուսակի առաջին տասնյակի մեջ են մտնում.
Գերմանիան, Իտալիան, Լյուքսեմբուրգը, Իսպանիան և Շվեյցարիան (4-րդ տեղ, առանց վիզայի մուտք 188 երկիր).
Ավստրիան, Բելգիան, Դանիան, Ֆինլանդիան, Ֆրանսիան, Իռլանդիան և Նիդեռլանդները (5-րդ տեղ, 187 երկիր).
Հունաստանը, Հունգարիան, Նոր Զելանդիան, Նորվեգիան, Պորտուգալիան և Շվեդիան (6-րդ տեղ, 186 երկիր).
Ավստրալիան, Չեխիան, Մալթան և Լեհաստանը (7-րդ տեղ, 185 երկիր).
Խորվաթիան, Էստոնիան, Սլովակիան, Սլովենիան, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Միացյալ Թագավորությունը (8-րդ տեղ, 184 երկիր).