ՌԴ-ում ադրբեջանական սփյուռքի ղեկավարը զրկվել է քաղաքացիությունից
Ռուսական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Ուլյանովսկի մարզի ադրբեջանական սփյուռքի ղեկավար, 56-ամյա Իսլամ Հուսեյնովը, որը «Ուլյանովսկի տարածաշրջանային ադրբեջանական ազգային-մշակութային ինքնավարություն» հասարակական կազմակերպության նախագահն է, զրկվել է Ռուսաստանի քաղաքացիությունից և արտաքսվում է երկրից։
Չորեքշաբթի օրը իրավապահ մարմիններին մոտ կանգնած աղբյուրը հաստատել է այս տեղեկատվությունը ռուս լրագրողներին։
Աղբյուրի խոսքով՝ սա Ուլյանովսկի մարզի Ներքին գործերի նախարարության և ԱԴԾ վարչության համատեղ որոշումն է։
Այս որոշման պատճառը հայտնի չէ։
Ինքը՝ Իսլամ Հուսեյնովը, նույնպես հրաժարվել է մեկնաբանություն տալուց։ Մեկ այլ աղբյուր նշել է, որ իր տեղեկությունների համաձայն՝ «քաղաքականություն չկա, այլ զուտ իրավական հարց է, որը կապված է քաղաքացիություն ստանալու ընթացակարգային խախտումների հետ» (Իսլամ Հուսեյնովը Ռուսաստանի քաղաքացիություն է ստացել դեռևս 1990-ականներին)։
Իսլամ Հուսեյնովը 2005 թվականից ղեկավարում է ադրբեջանական սփյուռքը և ազգային-մշակութային ինքնավարությունը։ Նա նաև «Ադրբեջանի ազգային կոնգրես» հասարակական կազմակերպության տարածաշրջանային մասնաճյուղի նախագահն է։
Մինչև վերջերս նա եղել է նահանգապետի ազգությունների հարցերով խորհրդական (նահանգապետի աշխատակազմը հայտնում է, որ նա հրաժարվել է այս պաշտոնից վեց ամիս առաջ) և Ուլյանովսկի մարզի նահանգապետի ազգությունների խորհրդի անդամ։
Նա «Մասնագիտացված կառուցապատող Կոնտինենտ-Պլյուս» շինարարական ընկերության համասեփականատերն ու գործադիր տնօրենն է, ինչպես նաև «Տերրա» ՍՊԸ-ի (անշարժ գույքի վարձակալություն և կառավարում) սեփականատերն ու տնօրենը։