«Չափազանց անկեղծ և գաղտնի քննարկում». Պուտինն ու Թրամփը խոսել են երկուսուկես ժամ
ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի նախագահներ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Պուտինի միջև զրույցը տեղի է ունեցել ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ, ըստ Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովի։
Նրա խոսքով՝ երկու առաջնորդներն իրենց ժամանակի մեծ մասն անցկացրել են ռուս-ուկրաինական պատերազմի քննարկման վրա։
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում հատուկ շեշտադրում է կատարվել ուկրաինական ճգնաժամի վրա։ Վլադիմիր Պուտինը մանրամասն գնահատական ​​է տվել ստեղծված իրավիճակին՝ ընդգծելով Ռուսաստանի շահագրգռվածությունը խաղաղ քաղաքական և դիվանագիտական ​​լուծման հասնելու հարցում», - Ուշակովի խոսքերն են մեջբերում ռուսական լրատվամիջոցները։
«Դոնալդ Թրամփը բազմիցս ընդգծել է Ուկրաինայում արագ խաղաղության անհրաժեշտությունը։ Այն միտքը, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը ամենադժվար լուծելին է ԱՄՆժ-ի նախագահի խաղաղարար գործունեության ընթացքում, ակնհայտ էր նրա հայտարարություններում ամբողջ զրույցի ընթացքում», - ասել է Ուշակովը։
Նրա խոսքով՝ երկու երկրների ներկայացուցիչները անմիջապես կսկսեն գագաթնաժողովի նախապատրաստական ​​աշխատանքները, որը, ըստ ԱՄՆ նախագահի, կանցկացվի Բուդապեշտում։ «Թրամփն առաջինն էր, որ հիշատակեց Բուդապեշտը, և մեր նախագահը աջակցեց այս եվրոպական մայրաքաղաքում հնարավոր գագաթնաժողով անցկացնելու գաղափարին», - ասել է Ուշակովը։
Թրամփի և Պուտինի միջև հեռախոսազրույցը «առանցքային» էր, ասաց Ուշակովը։ «Զրույցը երկար էր։ Այն տևեց գրեթե երկուսուկես ժամ։ Այն ակնհայտորեն շատ բովանդակալից էր, բայց միևնույն ժամանակ՝ չափազանց անկեղծ և գաղտնի քննարկում»։
Ուշակովը լրագրողներին ասաց, որ Ռուսաստանի և ԱՄՆ նախագահները հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձել են նաև Ուկրաինային հեռահար Tomahawk- հրթիռների հնարավոր մատակարարման հարցին։
«Վլադիմիր Պուտինը կրկնեց իր թեզը, որ Tomahawk-երը չեն փոխի մարտադաշտում իրավիճակը, բայց դրանք զգալի վնաս կհասցնեն մեր երկու երկրների միջև հարաբերություններին՝ չհաշված խաղաղ կարգավորման հեռանկարները»,- ասաց նա։
Հարցին, թե արդյոք Թրամփը կհետաձգի Tomahawk-ի վերաբերյալ որոշումը մինչև Պուտինի հետ հայտարարված հանդիպումը, Ուշակովը պատասխանեց, որ ԱՄՆ-ի նախագահը մտադիր է հաշվի առնել այն նկատառումները, որոնք Պուտինը արտահայտել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ հոկտեմբերի 17-ին կայացած հանդիպման ժամանակ։
Պուտին-Թրամփ հանդիպման ամսաթիվը դեռևս անհայտ է, բայց վայրը ընտրվել է՝ Բուդապեշտ։
Պուտինը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ առաջին տիկին Մելանյային հակամարտության գոտուց երեխաների հարցի լուծման գործում իր ներգրավվածության համար, հավելել է Ռուսաստանի նախագահի օգնականը։