«ՀԱՄԱՍ-ը բարձր գին կվճարի յուրաքանչյուր կրակոցի համար». Կաց
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը բարձր գին կվճարի Գազայում յուրաքանչյուր կրակոցի և հրադադարի խախտման համար, ասել է Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը։
«Այսօր ՀԱՄԱՍ-ը կտեսնի իր զինվորներին պաշտպանելու՝ Իսրայելի բանակի վճռականությունը... Մենք հրահանգել ենք Իսրայելի բանակին վճռական գործողություններ ձեռնարկել Գազայում ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկչական թիրախների դեմ։ ՀԱՄԱՍ-ը բարձր գին կվճարի յուրաքանչյուր կրակոցի և հրադադարի խախտման համար, և եթե այս ազդանշանը չհասկանա, պատասխանը կսրվի»,- ասել է նախարարը Պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության կողմից տարածված հայտարարության մեջ։
Կիրակի օրը Նեթանյահուն հրամայեց Իսրայելի ռազմական ղեկավարությանը «վճռական գործողություններ ձեռնարկել ահաբեկչական թիրախների դեմ» Գազայի հատվածում՝ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման հարձակումներից հետո։ Իսրայելի պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայության տվյալներով՝ կիրակի օրը պաղեստինյան արմատականները հակատանկային հրթիռ են արձակել և կրակ բացել Իսրայելի պաշտպանության բանակի զորքերի վրա Գազայի հատվածի հարավում՝ կոպտորեն խախտելով հրադադարը։ Իսրայելի բանակը պատասխանել է մի քանի հարվածներով։
Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման միջև հրադադարի համաձայնագիրը ուժի մեջ է մտել հոկտեմբերի 10-ին։
Այս համաձայնագրի շրջանակներում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումն ազատ է արձակել Գազայում 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից ի վեր պահվող 20 պատանդների։ Սա նշանակում է, որ մնացած բոլոր պատանդներն ազատ են արձակվել։ Պաղեստինյան բանտարկյալների հարցերով լրատվամիջոցների գրասենյակը հաստատել է, որ Իսրայելը, համաձայն համաձայնագրի, ազատ է արձակել Գազայի հատվածից կիսաանկլավ վերադարձած 1718 բանտարկյալների, ինչպես նաև ցմահ կամ երկարատև ազատազրկման դատապարտված 250 պաղեստինցի բանտարկյալների։ Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումն այժմ Իսրայելին է վերադարձնում գերության մեջ մահացած պատանդների մնացորդները։ Համաձայնագրի համաձայն՝ պաղեստինյան կողմը պարտավոր է Իսրայելին վերադարձնել իր տիրապետության տակ մնացած բոլոր 28 մարմինները։ Սակայն մինչ օրս վերադարձվել և նույնականացվել է միայն 12 պատանդի մարմին։