Հութիները Եմենում ձերբակալել են ՄԱԿ-ի տասնյակ աշխատակիցների
Եմենի տարածքի մոտավորապես մեկ երրորդը վերահսկող «Անսար Ալլահ» ապստամբական շարժման հութիները մայրաքաղաք Սանայում ձերբակալել են ՄԱԿ-ի 20 աշխատակցի, այդ թվում՝ 15 օտարերկրյա քաղաքացիների: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՄԱԿ-ի խոսնակը: «Երեկ՝ 2025 թվականի հոկտեմբերի 18-ին, «Անսար Ալլահ»-ի անվտանգության աշխատակիցները Սանայում առանց թույլտվության մտել են ՄԱԿ-ի համալիր: Մեր վերջին տեղեկությունների համաձայն՝ հարցաքննությունից հետո ազատ են արձակվել 11 ազգային աշխատակիցներ: Հինգ ազգային աշխատակիցներ և 15 միջազգային աշխատակիցներ մնում են կալանքի տակ համալիրում», - ասել է խոսնակը:
Խոսնակը նշել է, որ ՄԱԿ-ը կապ է պահպանում Սանայի իշխանությունների, ինչպես նաև Եմենի միջազգայնորեն ճանաչված կառավարության հետ՝ «այս լուրջ միջադեպը հնարավորինս շուտ լուծելու, բոլոր ձերբակալված աշխատակիցների ազատ արձակումն ապահովելու և իր օբյեկտների նկատմամբ լիակատար վերահսկողությունը վերականգնելու համար»:
Ինչպես հաղորդում է «Ալ Արաբիա»-ն, վերջին օրերին Եմենի մայրաքաղաքում միջազգային կազմակերպությունների վրա հութիների հարձակումները հաճախացել են: ՄԱԿ-ի աղբյուրի տվյալներով՝ սրացման վերջին ալիքը սկսվել է ապստամբների առաջնորդ Աբդել Մալիկ ալ-Հուսիի վերջին հայտարարությունից հետո՝ Եմենում գործող մարդասիրական կազմակերպությունների հետ ենթադրաբար կապված «վտանգավոր լրտեսական բջիջների» գոյության մասին։
Իր կողմնակիցներին ուղղված իր վերջին ելույթում ալ-Հուսին պնդել է, որ ունի «անհերքելի ապացույցներ» ՄԱԿ-ի Համաշխարհային պարենային ծրագրի աշխատակիցների ներգրավվածության մասին Իսրայելին հետախուզական տվյալներ տրամադրելու գործում, որոնք նպաստել են 2025 թվականի օգոստոսին Սանայի վրա հարձակումներին։ Շարժման մի քանի բարձրաստիճան անդամներ, այդ թվում՝ հութիների կողմից ձևավորված կառավարության ղեկավարը և ապստամբների շտաբի պետը, սպանվել են այս հարձակումների ժամանակ։
Եմենում գործող ՄԱԿ-ի գործակալությունների և մարդասիրական կազմակերպությունների դեմ հութիների հռետորաբանությունը կտրուկ սրվել է վերջին ամիսներին՝ Իսրայելի կողմից ապստամբների թիրախներին ուղղված հարվածների ֆոնին։ Հոկտեմբերի սկզբին հութիները ձերբակալել են ՄԱԿ-ի 9 աշխատակցի և մեղադրել նրանց լրտեսության մեջ։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկի խոսքով՝ 2021 թվականից ի վեր հութիների կողմից վերահսկվող տարածքում ձերբակալվել է ՄԱԿ-ի 53 աշխատակից։