Թրամփը դիտարկում է պաղեստինցի բարձրաստիճան բանտարկյալին Գազայի ղեկավար նշանակելու հարցը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ քննարկում է Իսրայելի կողմից բարձրաստիճան պաղեստինցի բանտարկյալ Մարվան Բարգուտիին պատերազմից հետո Գազայի հատվածը ղեկավարելու հնարավորությունը։
Ամերիկացի առաջնորդն ասել է, որ «միշտ լավ հարաբերություններ է ունեցել» Պաղեստինի ինքնավարության նախագահ Մահմուդ Աբբասի հետ, սակայն Թրամփը նշել է, որ Աբբասը, հավանաբար, չի կարողանա ղեկավարել Գազան։ «Այսօր պաղեստինցիները առաջնորդ չունեն», - ընդգծել է նա։
Թրամփը հավելել է, որ Սպիտակ տան օգնականների հետ քննարկել է Բարգուտիի հնարավոր ազատ արձակման հարցը, բայց դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել։
Մարվան Բարգուտին «Ֆաթհ» շարժման ամենաակնառու դեմքերից մեկն է։ 2004 թվականին Իսրայելի դատարանը նրան դատապարտել է 5 ցմահ ազատազրկման և 40 տարվա ազատազրկման՝ 5 իսրայելցի սպանելու և շատ ավելի շատերը վիրավորելու համար հարձակումներ կազմակերպելու համար։