Մասկը պլանավորում է Optimus ռոբոտների բանակ ստեղծել
Ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկը հայտարարել է Tesla-ի՝ մարդանման Optimus ռոբոտների «միլիոնանոց բանակ» ստեղծելու ծրագրերի մասին: Լայնամասշտաբ արտադրությունը կսկսվի 2026 թվականի վերջին, հաղորդում է Wired-ը։
Ներդրողների հետ հանդիպման ժամանակ Մասկը մտահոգություն է հայտնել Tesla-ի ապագա վերահսկողության վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով «ռոբոտների բանակի» հնարավոր ազդեցությունը։ «Ես հարմարավետ չեմ զգում այս ռոբոտների բանակը ստեղծելիս, եթե ուժեղ ազդեցություն չունեմ», - Մասկի խոսքերը մեջբերում է հրատարակությունը։
Ինչպես հաղորդում է Wired-ը, Tesla-ի բաժնետերերը նոյեմբերին կքվեարկեն տնօրենների խորհրդի առաջարկի շուրջ՝ Իլոն Մասկին հաջորդ 10 տարիների ընթացքում 1 տրիլիոն դոլար վճարելու վերաբերյալ: Գործարքը նաև Մասկի բաժնեմասը Tesla-ում 13%-ից կբարձրացնի մինչև 25%: Այնուամենայնիվ, Մասկը այս գումարը կստանա միայն որոշակի նվաճումների հասնելու դեպքում։