«Ռուսաստանը չի ցանկանում միջամտել Ուկրաինայի հարցով ԱՄՆ-ի ներքին քննարկումներին». Լավրով
Ռուսաստանը չի ցանկանում միջամտել ԱՄՆ ղեկավարության միջև ուկրաինական կարգավորման վերաբերյալ ներքին քննարկումներին, որոնք գտնվում են Եվրոպայի և Կիևի ճնշման տակ, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Ультраханг» յութուբ-ալիքին տված հարցազրույցում նախարարին հարցրել են, թե ինչու նա ավելի հաճախ չի շփվում ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ ուկրաինական կարգավորման վերաբերյալ։ Լավրովը նշել է, որ Ռուբիոն սեպտեմբերյան հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի քննարկել Ալյասկայի գագաթնաժողովի համաձայնագրերի հիման վրա համատեղ աշխատանքը։
«Դիվանագիտական ​​տեսանկյունից մենք չենք ցանկանում միջամտել նրանց ներքին քննարկումներին կամ որևէ անհարմարություն ստեղծել ԱՄՆ-ի համար, որը գտնվում է եվրոպական «բազեների», Վլադիմիր Զելենսկու և այլոց կողմից հսկայական, անհավանական ճնշման տակ, ովքեր չեն ցանկանում ԱՄՆ - Ռուսաստան որևէ համագործակցություն որևէ ոլորտում», - ասել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը։