Դատարանը հերքել է` ադրբեջանական սփյուռքի ղեկավար Յուսիֆ Խալիլովը կմնա կալանքի տակ
Ադրբեջանցի գործարար և Վորոնեժի ադրբեջանական սփյուռքի առաջնորդ Յուսիֆ Խալիլովի նախնական կալանքի ժամկետը երկարաձգվել է հոկտեմբերի 13-ին։ Նա կալանքի տակ է մնում առնվազն մինչև դեկտեմբերի 15-ը, ըստ ռուսական լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների՝ վկայակոչելով դատարանի արձանագրությունները։ Դատարանը նաև պարզաբանել է, որ գործարարի ճակատագրի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ չունի։
«Ի՞նչ է սպասվում նրան (Խալիլովին)։ Մենք նման տեղեկություններ չունենք», - մեկնաբանել է դատարանը։
Գործարարի ազատ արձակման մասին հաղորդվել էր ավելի վաղ։ Սակայն Լենինսկի շրջանային դատարանը պաշտոնապես ո՛չ հաստատել էր, ո՛չ էլ հերքել նրա՝ նախնական կալանքից ազատ արձակումը։
Յուսիֆ Խալիլովը ձերբակալվել է օգոստոսին՝ խոշոր չափի կաշառակերության մեղադրանքով (Ռուսաստանի քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 4-րդ մաս), և նրա բիզնեսները, այդ թվում՝ Ալեքսեևսկի շուկան, բազմիցս հայտնվել են իրավապահ մարմինների ուշադրության կենտրոնում։