ԱՄՆ-ն կպարտվի Չինաստանի հետ երկարատև պատերազմում. The Atlantic
ԱՄՆ-ի զինված ուժերը պարտություն կկրեն Չինաստանի հետ երկարատև զինված հակամարտության դեպքում, քանի որ ամերիկյան արդյունաբերությունը չի կարողանա արագ և մեծ մասշտաբով զենք արտադրել: Այս կարծիքն է հնչել ամերիկյան The Atlantic ամսագրում հրապարակված հոդվածում:
«ԱՄՆ-ն պետք է պատրաստի իր զինված ուժերին չինական անօդաչու թռչող սարքերի հարձակմանը և հակամարտությանը, որը կարող է տարիներ տևել: Հակառակ դեպքում, այն կարող է հաղթել սկզբնական մարտերում, բայց, հավանաբար, կպարտվի երկարատև պատերազմում»,- նշվում է հոդվածում:
«Ներկայում ԱՄՆ-ն, կարծես, ունի ավելի հզոր զինված ուժեր, որոնք, անշուշտ, ավելի մարտական փորձ ունեն և տիրապետում են ավելի առաջադեմ տեխնոլոգիաների: Սկզբում այն կարող է անհամաչափորեն ավելի մեծ կորուստներ պատճառել չինացիներին: Սակայն արտադրական հզորությունների նվազման պատճառով ԱՄՆ-ն դժվարությամբ կփոխհատուցի նույնիսկ մարտադաշտում անխուսափելիորեն կրած կորուստների մի փոքր մասը», - նշվում է հոդվածում: Միևնույն ժամանակ, հոդվածի հեղինակների կարծիքով, Չինաստանը կկարողանա զգալիորեն մեծացնել իր զենքի արտադրության մասշտաբները և արագությունը կարճ ժամանակահատվածում: The Atlantic-ը նշում է, որ Միացյալ Նահանգները կորցրել է տասնամյակների փորձը՝ իր արտադրության մեծ մասն արտասահման տեղափոխելով: Աղբյուրը որպես օրինակ է բերում նավաշինությունը. Միացյալ Նահանգները 2024 թվականին կազմում է համաշխարհային մակարդակով կառուցված նավերի ընդհանուր տոննաժի ընդամենը մոտ 0.1%-ը, մինչդեռ Չինաստանի մասնաբաժինը գերազանցում է 50%-ը։ Հոդվածի հեղինակները ընդգծում են, որ ամենաարդյունավետ ամերիկյան նավաշինարանները՝ ամենափորձառու աշխատակիցներով, գտնվում են ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերում։ Այնուամենայնիվ, ամբողջ նավաշինական արդյունաբերության վերականգնման համար երկար տարիներ կպահանջվեն, և նույնիսկ այդ դեպքում ամերիկյան նավաշինարանները կարտադրեն Չինաստանի արտադրածի միայն մի մասը։ «Նավաշինությունը միայն մեկ ոլորտ է, որտեղ Միացյալ Նահանգները դժվարությամբ կմրցակցի։ Օրինակ, Չինաստանը վերահսկում է համաշխարհային առևտրային անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության 90%-ը և մատակարարում է ուկրաինական և ռուսական անօդաչու թռչող սարքերում ներկայում օգտագործվող բաղադրիչների մեծ մասը», - նշվում է հոդվածում։
Ինչպես նշում է The Atlantic-ը, իրավիճակը սրվում է այն փաստով, որ ԱՄՆ-ի դաշնակիցները ռազմական առումով նույնիսկ ավելի քիչ են պատրաստված։ Ավելին, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի գործողությունները միայն անհամաձայնություն են սերմանում Միացյալ Նահանգների և այլ արևմտյան երկրների միջև, այլ ոչ թե ամրապնդում են արևմտյան դաշինքի համախմբվածությունը։