Ռուսաստանը հարվածել է Սլավյանսկի ՋԷԿ-ին. կան զոհեր
Ռուսական ուժերը հինգշաբթի՝ հոկտեմբերի 30-ին, հարված են հասցրել Սլավյանսկի ՋԷԿ-ին՝ սպանելով երկու մարդու, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Ընդամենը մի քանի ժամ առաջ հարված է հասցվել Սլավյանսկի ՋԷԿ-ին՝ ռուսական ռումբերի հարվածով։ Ցավոք, երկու մարդ զոհվել է։ Ցավակցում եմ։ Կան վիրավորներ։ ... Նման ռուսական պատերազմին պետք է համապատասխան համաշխարհային արձագանք լինի», - ասել է Զելենսկին իր երեկոյան ելույթում։
Նա հավելել է, որ Ուկրաինան էներգետիկ համաձայնագրեր ունի Նորվեգիայի հետ. «Սա աջակցում է մեր գազի գնումներին։ Մենք համաձայնագրեր ունենք Գերմանիայի, Իտալիայի և Նիդերլանդների հետ, և մենք նրանց հետ աշխատում ենք էլեկտրաէներգիայի արտադրության սարքավորումների վրա»։
Հոկտեմբերի 30-ին ռուսական բանակը երկու անգամ հարվածել է Ուկրաինայի Դոնեցկի մարզի Սլավյանսկի բնակավայրին։ Հրետանային ռմբակոծության հետևանքով զոհվել է երեք մարդ։