Զելենսկին այցելել է առաջնագիծ
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին այցելել է Դոբրոպիլյայի հատվածի դիրքեր, որտեղ հանդիպել է «Ազով» 1-ին Ազգային գվարդիայի կորպուսի զինվորների հետ։ Այս մասին Զելենսկին անձամբ է հայտարարել Telegram-ում։
Ներկայում ստորաբաժանումը, հարակից ուժերի հետ միասին, պահպանում է դիրքերը ճակատի ամենալարված հատվածներից մեկում։ Զելենսկին լսել է զինվորականների զեկույցներն օպերատիվ իրավիճակի վերաբերյալ և հրամանատարության հետ քննարկել է պաշտպանության կարիքները։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել զենքի ձեռքբերմանը, անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության ընդլայնմանը, բրիգադների նյութական ապահովմանը և Ազգային գվարդիայի ստորաբաժանումների, մասնավորապես՝ Ազովի կորպուսի մարտական ​​փորձի կիրառմանը։
Այցի ընթացքում նախագահը շնորհակալություն է հայտնել զինծառայողներին ծառայության համար և պետական ​​պարգևներ է հանձնել մարտում աչքի ընկածներին։
«Պաշտպանները ծառայում են կարևոր տարածքում։ Շնորհակալություն զինվորներին՝ Ուկրաինան և մեր տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու համար։ Սա մեր պետությունն է, սա մեր Արևելքն է, և մենք կանենք ամեն ինչ, որպեսզի այն մնա ուկրաինական», - ասել է Զելենսկին։
Նախագահը նաև այցելել է Ազգային գվարդիայի «Ռուբեժ» 4-րդ օպերատիվ նշանակության բրիգադի հրամանատարական կետ։ Բրիգադը, հարակից ստորաբաժանումների հետ միասին, դիրքեր է զբաղեցնում Դոբրոպիլյայի հատվածում: Զելենսկին լսել է հրամանատարի զեկույցը և մանրամասն քննարկել բրիգադի կարիքները, այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքերի, ցամաքային ռոբոտացված հարթակների, ծանր ռմբակոծիչների և դրանց հետ կապված զինամթերքի արտադրությունն ու կենտրոնացված մատակարարումը: