Ռուսաստանն այլևս ԱՄՆ-ի հետ չի կիսվում Ուկրաինայի առաջնագծի քարտեզներով
Ռուսաստանն այլևս Միացյալ Նահանգների հետ չի կիսվում Ուկրաինայի առաջնագծի քարտեզներով, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք դրանցով այժմ չենք կիսվում։ Երբ շփումներ են եղել, իհարկե, քարտեզների վերաբերյալ պարզաբանումներ են տրվել»,- նշել է Կրեմլի խոսնակը։
Հոկտեմբերի 20-ին Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգների հետ իր շփումներում Ռուսաստանը փորձում է ցույց տալ, որ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի միջև Ալյասկայում կայացած գագաթնաժողովը սահմանել է շրջանակը։ Նա նշել է, որ այդ շրջանակը պետք է օգտագործվի ուկրաինական ճգնաժամը լուծելու համար։
Այնուամենայնիվ, հոկտեմբերի 27-ին Պեսկովը հրաժարվել է բացահայտել Անքորիջի գագաթնաժողովում Վաշինգթոնի կողմից առաջարկված՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտության լուծման հայեցակարգի մանրամասները։ Նա նաև հրաժարվել է մեկնաբանել, թե ինչպես են ԱՄՆ-ի գաղափարները համեմատվում անվտանգության երաշխիքների և Ստամբուլի համաձայնագրերի վերաբերյալ Ռուսաստանի տեսակետների հետ։