Թուրքիան զորախումբ է պատրաստում Գազայում առաքելություն իրականացնելու համար
Թուրքիայի կառավարությունը ավարտում է Գազայի հատված միջազգային խաղաղապահ առաքելության շրջանակներում հարյուրավոր զինվորներ ուղարկելու ծրագրերը, հաղորդում է Middle East Eye-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Հրապարակման համաձայն՝ ձևավորվում է մոտ 2000 հոգուց բաղկացած բրիգադ, որը ներառում է զինված ուժերի տարբեր ճյուղերի զինծառայողներ, որոնք փորձ ունեն խաղաղապահ գործողություններում և հակամարտության գոտիներում։ Զորախումբը նախատեսվում է ուղարկել Գազա միջազգային կայունացման ուժերի կազմում՝ այլ գործընկեր երկրների հետ միասին։
Աղբյուրների համաձայն՝ Իսրայելը դեմ է անկլավում թուրքական զորքերի ներկայությանը, մինչդեռ Միացյալ Նահանգները դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի առաքելության վերաբերյալ բանաձևը դեռևս քննարկման փուլում է։
Անկարան ընդգծում է, որ գործողությունը կլինի համակարգված միջազգային առաքելություն, այլ ոչ թե թուրքական ուժերի միակողմանի տեղակայում։