ԱՄՆ-ի Գերագույն դատարանը միասեռ ամուսնությունները մերժող նախկին պաշտոնյային պարտադրել է վճարել 360,000 դոլար
Երկուշաբթի, 10 նոյեմբերի, 2025 թ., 20:18
Reuters-ի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ-ի Գերագույն դատարանը մերժել է իր 2015 թվականի որոշումը չեղյալ համարելու հայցը։
Դատարանը մերժել է Կենտուկիի շրջանի նախկին քարտուղար Քիմ Դեյվիսի վերաքննիչ բողոքը։ Նրան դատի էր տվել միասեռական զույգ այն բանից հետո, երբ Դեյվիսը հրաժարվել էր նրանց ամուսնության վկայականներ տրամադրել 2015 թվականից հետո։ Դեյվիսը պնդել էր, որ միասեռ ամուսնությունը խախտում է իր կրոնական համոզմունքները՝ որպես առաքելական քրիստոնյայի։
Դեյվիսը վերաքննիչ բողոք ներկայացրել էր, երբ ստորին դատարանները մերժել էին նրա այն պնդումը, որ Առաջին փոփոխության կրոնի ազատության իրավունքը պաշտպանում է իրեն գործի պատասխանատվությունից։ Դեյվիսին պարտադրվել է վճարել ավելի քան 360,000 դոլար փոխհատուցում և դատական ​​ծախսեր՝ միասեռական զույգերի ամուսնանալու իրավունքը խախտելու համար։
Նախկինում Ցինցինատիի ԱՄՆ-ի 6-րդ շրջանային վերաքննիչ դատարանը նույնպես որոշում էր կայացրեց Դեյվիսի դեմ՝ 2025 թվականի մարտին եզրակացնելով, որ Գերագույն դատարանի նախադեպի համաձայն՝ Առաջին փոփոխությունը պաշտպանում է միայն անձնական վարքագիծը, այլ ոչ թե իրենց պարտականությունները կատարող պետական ​​պաշտոնյաների գործողությունները։ «Սա նշանակում է, որ լիցենզիաների մերժումները կառավարության գործողություններ էին, որոնք չեն կարող պաշտպանություն ստանալ Առաջին փոփոխությամբ, և Դեյվիսը չի կարող հիմնվել Առաջին փոփոխության վրա՝ որպես պատասխանատվությունից պաշտպանություն», - ասվում է 6-րդ շրջանի դատարանի որոշման մեջ։