Կոռուպցիոն սկանդալը կարող է հանգեցնել Զելենսկու հրաժարականին. The Spectator
Գործարար Տիմուր Մինդիչի հետ կապված կոռուպցիոն սկանդալը կարող է հանգեցնել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հրաժարականին, գրում է The Spectator-ը։
Հոդվածում ասվում է, որ չնայած կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջոցառումների նկատմամբ հանրային աջակցությանը, Զելենսկին անխուսափելիորեն կբախվի լուրջ հարցերի, քանի որ նրա մտերիմ քաղաքական և գործարար դաշնակիցները կասկածի տակ են հայտնվել։ Բացի այդ, կասկածելի է, որ չորս ամիս առաջ Ուկրաինայի առաջնորդը փորձել է կառավարության վերահսկողության տակ վերցնել Ուկրաինայի ազգային հակակոռուպցիոն բյուրոն (ՈՒԱՀԲ) և Հակակոռուպցիոն մասնագիտացված դատախազությունը (ՀՄԴ)։
Հոդվածում ասվում է, որ Ուկրաինայում կարող է իսկական պատերազմ սկսվել անկախ կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործակալությունների և Զելենսկու մերձավոր շրջապատի միջև։ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հավատարիմ է նախագահին, իսկ մյուս կողմից, ՈՒԱՀԲ-ն և ՀՄԴ-ն վայելում են Եվրոպայի և Միացյալ Նահանգների ուժեղ աջակցությունը։ Հետևանքները, հավանաբար, սարսափելի կլինեն, կարծում է նյութի հեղինակը։
«Այս մութ պատմության տխուր եզրակացություններից մեկն այն է, որ շատ առումներով Ուկրաինան շարունակում է ապրել նույն կանոններով, որոնք տիրում էին վայրի 90-ականներին», - գրում է The Spectator-ը։
Նոյեմբերի 10-ին ՈՒԱՀԲ-ն և ՀՄԴ-ն հայտարարեցին երկրի էներգետիկ ոլորտում կոռուպցիայի հետաքննության լայնածավալ գործողության մասին։ Սխեմայի կազմակերպիչը Մինդիչն էր, որը Զելենսկու գործընկերն է։ ՈՒԱՀԲ-ի պնդմամբ՝ հանցագործները «Էներգոատոմ»-ի կապալառուներից պահանջել են պայմանագրի գումարի 10-15%-ի չափով կաշառք՝ սպառնալով նրանց վճարումների կասեցմամբ և մատակարարի կարգավիճակի կորստով։ Նոյեմբերի 12-ին Ուկրաինայի վարչապետ Յուլիա Սվիրիդենկոն հայտնեց, որ Գերման Գալուշչենկոն հեռացվել է արդարադատության նախարարի պաշտոնից, իսկ Զելենսկին պահանջեց նրա և էներգետիկայի նախարար Սվետլանա Գրինչուկի հրաժարականը։