Իսրայելը մերժել է Նորվեգիայի վարչապետի մուտքը երկիր. #DN
Իսրայելը «քաղաքական պատճառներով» մերժել է Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գահր Ստյորեի մուտքը երկիր՝ բանակցությունների համար, հաղորդում է նորվեգական «Dagens Næringsliv» թերթը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
«Ստյորեն փորձել էր ժամանել Իսրայել՝ բանակցությունների համար Գազայի հատվածում հրադադարի հաստատումից հետո, սակայն Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մերժել է, քանի որ չի ցանկանում Նորվեգիայի կողմից այց՝ քաղաքական պատճառներով»,- նշվում է հրապարակման մեջ։
Մերժման հնարավոր պատճառների թվում նշվում է Նորվեգիայի աջակցությունը Միջազգային քրեական դատարանի կողմից Նեթանյահուի՝ թագավորություն ժամանելու դեպքում ձերբակալելու որոշմանը: