Ուրալում հայտնաբերվել է կազմակերպված հանցավոր խումբ, որն անօթևան մարդկանց պատերազմ էր ուղարկում
Ռուսաստանի ՆԳՆ մամուլի խոսնակ Իրինա Վոլկի խոսքով՝ իրավապահ մարմինները խափանել են Ուկրաինայում կռվելու համար անօթևան մարդկանց հավաքագրող էթնիկ հանցավոր խմբի գործունեությունը։
Նա ասել է, որ կազմակերպված հանցավոր խումբը գործել է Չելյաբինսկի և Սվերդլովսկի մարզերում. «Կասկածյալները հավաքագրել են հակասոցիալական ապրելակերպ վարող անձանց, նրանց տրամադրել են ժամանակավոր կացարան և համոզել են պայմանագրեր կնքել Պաշտպանության նախարարության հետ»։ Այնուհետև նորակոչիկներին ստիպել են տրամադրել լիազորագրեր կամ լրացուցիչ բանկային քարտեր, որոնք թույլ են տվել հանցագործներին մուտք գործել իրենց հաշիվներ։ Կազմակերպված հանցավոր խմբի մեջ են եղել նաև կանայք, որոնք կեղծ ամուսնություններ են կնքել «նորակոչիկների» հետ՝ վնասվածքի կամ մահվան դեպքում նրանց աշխատավարձը բռնագրավելու համար։ Հարուցվել է քրեական գործ խոշոր չափի խարդախության համար (Քրեական օրենսգրքի 159-րդ հոդվածի 4-րդ մաս)։ Առավելագույն պատիժը 10 տարի ազատազրկումն է։
Ձերբակալվել է 25-50 տարեկան յոթ անձ։ Նրանց տներում խուզարկություններ են անցկացվել։ Առգրավվել է երեք մեքենա, մոտ 60 բջջային հեռախոս, ինչպես նաև բանկային և SIM քարտեր։ Վնասի չափը հետաքննվում է։ Սա մեկ շաբաթվա ընթացքում երկրորդ նմանատիպ միջադեպն է։ Նոյեմբերի 22-ին Ռուսաստանի Ազգային գվարդիան հայտնեց Մոսկվայում կազմակերպված հանցավոր խմբի ձերբակալման մասին, որը առևանգել էր «Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի վետերանների»՝ գումար շորթելով ինչպես զինծառայողներից, այնպես էլ նրանց ընտանիքներից։ Գործակալությունը պարզաբանեց, որ ավազակներին տեղափոխող մեքենան կանգնեցվել է ճանապարհին։ Ձերբակալվածների թվում էր Ռուսլան Կարտոևը՝ «Բաթալ-Հաջի» ահաբեկչական կազմակերպության անդամը։
Հոկտեմբերին դատարանը ձերբակալեց մոտ 30 անձի, որոնք կասկածվում էին Ուկրաինայի հետ պատերազմի մասնակիցներից գումար հափշտակելու մեջ։ Հաղորդվել էր, որ Մոսկվայի Շերեմետևո օդանավակայանում գործել է Ալեքսեյ Կաբոչկինի և Իգոր Բարդինի գլխավորած կազմակերպված հանցավոր խումբ, որը զբաղվել է շորթմամբ, խարդախությամբ և գողությամբ։ Խմբավորման անդամները և նրանց հանցակիցները ոստիկանների շրջանում թիրախավորել են ռազմաճակատից վերադարձող «Խորհրդային ռազմական շրջանի հերոսներին»։