ՀԱՄԱՍ-ը քննարկում է քաղաքական կուսակցության վերածվելու առաջարկը
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը ներքին քննարկումներ է սկսել իր քաղաքական ռազմավարության հնարավոր փոփոխության և լիարժեք քաղաքական կուսակցություն ստեղծելու առաջարկի վերաբերյալ, հաղորդում է «Աշարք ալ-Աուսաթ»-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Հրապարակման համաձայն՝ ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդների խումբը ներկայացրել է փաստաթուղթ, որով առաջարկվում է ստեղծել քաղաքական կառույց, որը կարող է մասնակցել քաղաքական, տնտեսական և սոցիալական գործերին, ինչպես նաև ներկայացնել ազգային իսլամական մոտեցում՝ նման գոյություն ունեցող պաղեստինյան կուսակցություններին։ Նախաձեռնությունը նաև նախատեսում է շարժման մասնակցությունը Պաղեստինի ազատագրման կազմակերպությանը (ՊԱԿ) և դրա բարեփոխումը «համապարփակ ազգային հաշտեցման» շրջանակներում։
Աղբյուրները նշում են, որ փաստաթուղթն արդեն ներկայացվել է քաղբյուրոյին։ Քննարկումը տեղի է ունենում իրավիճակի հետպատերազմյան վերլուծության և Իսրայելի գործողության ու հրադադարի համաձայնագրի հետևանքով առաջացած փոփոխությունների ֆոնին։ Շարժման արտասահմանյան առաջնորդներից մեկը հրատարակությանը հայտնել է, որ այս նախաձեռնությունը զինաթափման հարցերին ուղղակի պատասխան չէ, այլ արտացոլում է «տարածաշրջանում քաղաքական անցմանը» հարմարվելու անհրաժեշտությունը։ Նա ընդգծել է, որ Իսրայելը չի ​​կարողացել ռազմական ճանապարհով վերացնել ՀԱՄԱՍ-ին, և որ շարժումը ձգտում է պահպանել իր քաղաքական ազդեցությունը։
Աղբյուրների տվյալներով՝ քննարկվում է նաև զինված թև պահպանելու հարցը։ ՀԱՄԱՍ-ը խորհրդակցում է Եգիպտոսի, Կատարի, Թուրքիայի և անուղղակիորեն՝ Միացյալ Նահանգների հետ այս հարցի շուրջ։ Շարժումը նշում է, որ դիմադրության վերաբերյալ ցանկացած որոշում պետք է կայացվի միայն համապաղեստինյան համաձայնագրի շրջանակներում և առանց Իսրայելի կամ միջազգային զինաթափման առաքելությունների մասնակցության։
Աղբյուրները նշում են, որ ՀԱՄԱՍ-ը ճնշման է ենթարկվում, այդ թվում՝ իր դաշնակիցների կողմից, որպեսզի համաձայնվի զինաթափմանը, հրաժարվի Գազայի նկատմամբ վերահսկողությունից և անցնի երկարաժամկետ քաղաքական համաձայնագրի, որը նախատեսում է Պաղեստինի պետության ստեղծում 1967 թվականի սահմաններում։ Այնուամենայնիվ, շարժման ղեկավարությունը ձգտում է խուսափել քաոսից և հասնել «համաձայնեցված քայլերի» գործող հրադադարի շրջանակներում։