Լիտվան կհոգա իր տարածքում ամերիկյան զորքերի տեղակայման հետ կապված բոլոր ծախսերը
Լիտվան կհոգա իր տարածքում ամերիկյան զորքերի տեղակայման հետ կապված բոլոր ծախսերը, հայտարարել է պաշտպանության նախարար Ռոբերտաս Կաունասը:
Կաունասի խոսքով՝ Վիլնյուսն ընդլայնում է ընդունող երկրի աջակցության փաթեթը և այժմ ամբողջությամբ հոգում է հանրապետությունում տեղակայված ամերիկյան ամբողջ զորակազմի պահպանման ծախսերը։ Նա ընդգծել է, որ այս քայլը շեշտում է Վաշինգթոնի հետ ռազմավարական գործընկերությունը։
Սեպտեմբերի 20-ին Reuters-ը հայտնել է, որ Փենթագոնի պաշտոնյաներն օգոստոսի վերջին եվրոպացի դիվանագետների խմբին զգուշացրել են, որ ԱՄՆ-ն պլանավորում է կրճատել Լատվիային, Լիտվային և Էստոնիային տրամադրվող անվտանգության որոշակի օգնություն։
Փենթագոնի խոսնակ Դեյվիդ Բեյքերը խմբին ասել է, որ Եվրոպան պետք է ավելի քիչ կախված լինի ԱՄՆ-ից։ Գործակալությունը հայտնել է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփի օրոք ԱՄՆ-ի զինված ուժերը կենտրոնանում են «այլ առաջնահերթությունների» վրա, այդ թվում՝ երկրի պաշտպանության վրա։