Ուկրաինայի և Ռուսաստանի հետախուզական ծառայությունները կապի մեջ են նույնիսկ ամենադժվար ժամանակներում». Պուտին
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետախուզական ծառայությունները «միշտ կապի մեջ են եղել միմյանց հետ», նույնիսկ ամենադժվար ժամանակներում, ասել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Մեր հետախուզական ծառայությունները, ռուսական և ուկրաինական, միշտ կապի մեջ են եղել միմյանց հետ։ Նույնիսկ ամենադժվար ժամանակներում։ Եվ նրանք դեռևս կապի մեջ են», - ասել է Ռուսաստանի նախագահը Բիշքեկում ՀԱՊԿ գագաթնաժողովից հետո տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետախուզական ծառայությունների ներկայացուցիչները ներկայումս Աբու Դաբիում քննարկում են մարդասիրական հարցեր, այդ թվում՝ ռազմագերիների փոխանակումը, ասել է Պուտինը։ Նրա խոսքով, ինչպես մեջբերում են ռուսական լրատվամիջոցները, Աբու Դաբին օգտագործվում է կողմերի միջև շփումների համար։
Ռուսաստանի նախագահը նաև հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի ներկայացուցչի ներկայությունը նոյեմբերի 25-ին Աբու Դաբիում կայացած հանդիպմանը, որտեղ սկզբնապես նախատեսված էին Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետախուզական ծառայությունների միջև բանակցություններ, «անակնկալ» էր։ Ռուսաստանի առաջնորդի խոսքով՝ նա այդ մասին իմացել է միայն Բիշքեկ ժամանելուց հետո։
Ռուսաստանի նախագահը հայտնել է, որ նոյեմբերի 25-ին Ուկրաինայի նախաձեռնությամբ Աբու Դաբիում տեղի է ունեցել հետախուզական գործակալությունների միջև հանդիպում, և որ ներկա է եղել «Ռուսաստանի ԱԴԾ ղեկավարներից մեկը»։ «Այս հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ-ի վարչակազմի ներկայացուցիչը, ինչը մեզ համար որոշ չափով անսպասելի էր, բայց մենք երբեք չենք հրաժարվում շփումներից։ Ես կապվել եմ Ռուսաստանի ներկայացուցչի հետ և հարցրել, թե գուցե արժի չսպասել մինչև հաջորդ շաբաթ շփումները շարունակելու համար, այլ այս շաբաթ հանդիպում անցկացնել Մոսկվայում»,- ասել է Պուտինը։
Axios-ի աղբյուրը հայտնել է, որ Աբու Դաբիում գտնվող ուկրաինական պատվիրակությունը գլխավորել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության գլխավոր հետախուզական վարչության պետ Կիրիլ Բուդանովը։ Նույն օրը՝ նոյեմբերի 25-ին, ժամանել է ԱՄՆ-ի բանակի նախարար Դեն Դրիսկոլը, ինչը «փոխել է երկու կողմերի ծրագրերը», հաղորդում է պորտալը։ Ըստ լրատվամիջոցների՝ հաղորդագրությունների, Փենթագոնի ներկայացուցիչը ժամանել է Ուկրաինայի համար ԱՄՆ-ի «խաղաղության ծրագիրը» քննարկելու համար։