Հոնկոնգում բռնկված հրդեհի զոհերի թիվը հասել է 83-ի
Հոնկոնգի բնակելի համալիրում բռնկված հրդեհի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 83-ի, նրանց թվում է նաև մեկ հրշեջ, հաղորդում է South China Morning Post-ը։
Թերթի տվյալներով՝ 56 մարդ այժմ հիվանդանոցում է։
Բոլոր շենքերում բռնկված հրդեհները վերահսկողության տակ են վերցվել, սակայն երեք շենքերի վերին հարկերում բռնկված հրդեհները շարունակում են բոցավառվել։
Նոյեմբերի 26-ին Հոնկոնգի Թայ Պո շրջանի մի քանի բարձրահարկ շենքերում, որտեղ բնակվում է մոտ 4000 մարդ, խոշոր հրդեհ է բռնկվել։
Համալիրի ութ բնակելի բնակարաններ վերանորոգվում էին 2024 թվականի հուլիսից և պատված էին բամբուկե կառույցներով և կանաչ ցանցով։ Իշխանությունները հայտնում են, որ հրդեհի արագ տարածման պատճառը դյուրավառ պոլիստիրոլային փրփուրն է եղել։
HK01-ը հայտնել է, որ Հոնկոնգի ոստիկանությունը հրդեհի հետ կապված ձերբակալել է երեք կասկածյալի։ Նրանք մեղադրվում են չկանխամտածված սպանության մեջ։ Ձերբակալվածների թվում են շինարարական ընկերության երկու ղեկավարներ և խորհրդատվական ինժեները։