Վրաստանում ընդդիմադիր գործչին մեղադրանք է առաջադրվել ահաբեկչական հարձակում կատարելու փորձի համար
Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը մեղադրանք է առաջադրել ընդդիմադիր գործիչ Ալեկո Էլիսաշվիլիին, որը փորձել էր հրկիզել Թբիլիսիի քաղաքային դատարանի շենքը, ահաբեկչական հարձակում կատարելու փորձի համար։ Այս մասին հայտարարվել է հայտարարության մեջ։
«Ձերբակալվածին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 19-323 հոդվածի առաջին մասով՝ ահաբեկչական գործողություն կատարելու փորձի համար, որը նախատեսում է 10-15 տարի ազատազրկում», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Գրասենյակի տվյալներով՝ Էլիսաշվիլին նոյեմբերի 29-ի գիշերը մոտավորապես ժամը 4:00-ին մուրճով մտել է Թբիլիսիի քաղաքային դատարանի գրասենյակի շենք՝ կոտրելով արտաքին ճակատի ապակին։ Նա կրել է հրազեն և «ահաբեկչական հարձակում կատարելու համար անհրաժեշտ իրեր»։ Մտնելով ներս՝ Էլիսաշվիլին գրասենյակը լցրել է մեծ քանակությամբ դյուրավառ հեղուկով, այդ թվում՝ փաստաթղթերով, և փորձել է կրակ վառել։ Հարձակվողին կանգնեցրել է դատարանի անվտանգության աշխատակիցը, որին նա դիմադրել է և վնասվածք է պատճառել։ Անվտանգության աշխատակիցները ձերբակալել են Էլիսաշվիլիին։
Դատախազությունը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ որպես խափանման միջոց ընդդիմադիր գործչին կալանավորելու վերաբերյալ։