Նիդերլանդները ծրագրում է փակել ուկրաինացի փախստականներին տեղավորող կենտրոնները
Նիդերլանդների կառավարությունը մոտ ապագայում ծրագրում է փակել ուկրաինացի փախստականներին տեղավորող կենտրոնները, հաղորդում է Dutch News (DN)-ը՝ հղում անելով երկրի միգրացիայի և ապաստանի նախարար Մոնա Կայզերին։
«Մենք պլանավորում ենք հնարավորինս շուտ փակել այս կենտրոնները, քանի որ ԵՄ-ի կողմից ուկրաինացի փախստականներին ընդունելու ծրագիրն ավարտվում է 2027 թվականին», - ասել է նա հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Ուկրաինայի քաղաքացիների մոտ 75%-ը ներկայում բնակվում է Նիդերլանդների այս կենտրոններում։ Ամստերդամը մտադիր է 135,000 ուկրաինացիների տրամադրել եռամյա բնակության թույլտվություն, սակայն նրանք պարտավոր կլինեն ինքնուրույն գտնել իրենց բնակարանը։ Փախստականների հարցերով գործակալությունները զգուշացնում են, որ բոլորի համար բավարար տարողունակություն չի լինի։
Ավելի վաղ՝ նոյեմբերի 28-ին, հաղորդվել էր, որ Նիդերլանդները պլանավորում է ուկրաինացի փախստականներից պահանջել վճարել վարձավճար և առողջության ապահովագրության վճարներ։ Կառավարությունը նաև պլանավորում է ուկրաինացիների համար հատուկ կարգավիճակ առաջարկել 2027 թվականի մարտից, ինչը պետք է հեշտացնի նրանց վերադարձը հայրենիք։