Հարավային Կորեայում միայնակ տարեց մարդկանց ռոբոտ-թոռներ են տրամադրում
Հարավային Կորեայում տարեց մարդկանց երեխաների տեսքով ռոբոտ-տիկնիկներ են տրամադրում, որպեսզի նրանց հետ շփումը կարողանա օգնել հաղթահարել միայնությունը։ Այս մասին հաղորդում է CNN-ը։
Hyodol ընկերությունը մշակել է արհեստական բանականությամբ (AI) աշխատող, փափուկ, 40 սանտիմետրանոց տիկնիկներ, որոնք շփվում են յոթ տարեկան երեխայի ձայնով, հիշեցնում դեղորայքի մասին և նույնիսկ արտահայտում են հույզեր՝ օրինակ՝ ուրախությամբ ողջունելով իրենց տիրոջը՝ ասելով. «Ես ամբողջ օրը սպասում էի քեզ»։ Մոտավորապես 879 դոլար արժողությամբ ռոբոտներն արդեն տրամադրվել են 12,000 միայնակ տարեց մարդկանց, հիմնականում պետական ծրագրերի միջոցով։ 69 օգտատերերի մասնակցությամբ անցկացված ուսումնասիրությունը ցույց է տվել դեպրեսիայի նվազում և ճանաչողական գործառույթների բարելավում սարքի հետ վեց շաբաթ տևած շփումից հետո։
Սոցիալական աշխատողները նշել են խորը հուզական կապվածության դեպքեր. տարեցները ռոբոտներին անուններ են տալիս, նրանց համար հագուստ են գնում և քնեցնում նրանց։ Սակայն նման կախվածությունը էթիկական հարցեր է առաջացնում տարեցների հնարավոր մանկամտացման և մարդկային շփումը փոխարինելու վերաբերյալ։