Իսրայելի նախագահը հրաժարվել է Թրամփի խնդրանքով ներում շնորհել Նեթանյահուին
Իսրայելի նախագահ Իսահակ Հերցոգը մտադիր չէ նախապես ներում շնորհել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին։ Հերցոգը այս մասին հայտարարել է Politico-ին տված հարցազրույցում։ Նրան ամերիկացի գործընկեր Դոնալդ Թրամփն էր խնդրել այդ մասին։
«Իսրայելը, իհարկե, ինքնիշխան պետություն է, և մենք լիովին հարգում ենք Իսրայելի իրավական համակարգը և դրա պահանջները»,- ասել է նա։
Հերցոգը ընդգծել է, որ ցանկացած նախապես ներում պետք է դիտարկել առանձին՝ ելնելով իր էությունից։ Մի կողմից՝ օրենքի առջև կա լիակատար հավասարություն, իսկ մյուս կողմից՝ յուրաքանչյուր դեպքի եզակի հանգամանքները։
Հարցին, թե արդյոք նա մտահոգված է Թրամփի հնարավոր բացասական արձագանքով, եթե նա մերժի ներումը, նախագահը պատասխանել է, որ իր հարաբերությունները Թրամփի հետ «ջերմ, անկեղծ և բաց» են։ «Մենք պետք է սա դիտարկենք համապատասխան համատեքստում և անմիջապես չանցնենք բոլոր տեսակի ապոկալիպտիկ կանխատեսումների»,- հավելել է Հերցոգը։ Նոյեմբերի 30-ին The Jerusalem Post-ը հայտնել է, որ Նեթանյահուն պաշտոնական ներման խնդրանք է ներկայացրել նախագահ Հերցոգին։ Նախագահական վարչակազմը հայտարարության մեջ ընդգծել է հարցման անսովոր բնույթը՝ նշելով, որ այն «լուրջ հետևանքներ ունի», գրել է թերթը։
Դրանից առաջ Թրամփը կապ էր հաստատել Հերցոգի հետ։ Նա նամակ էր ուղարկել Իսրայելի նախագահին՝ գովաբանելով Նեթանյահուի դերը Գազայի հակամարտության ժամանակ՝ նրան անվանելով «վճռական վարչապետ, որը Իսրայելին տանում է դեպի խաղաղություն»։ Ամերիկացի առաջնորդը Նեթանյահուի դեմ հարուցված քրեական գործը համարում է «քաղաքական և անհիմն»։
Նեթանյահուն Իսրայելում կասկածվում է խարդախության մեջ։ 2024 թվականի դեկտեմբերին նա սկսել է ցուցմունք տալ խարդախության և վստահության խախտման երեք գործով, ինչպես նաև՝ կաշառակերության մեկ գործով։