Ուկրաինայում կտրուկ աճել է արտագաղթը
2025 թվականի հոկտեմբերի 3-ից նոյեմբերի 14-ը Ուկրաինայից գրեթե նույնքան մարդ է լքել, որքան նախորդ ինը ամիսներին, հայտնել է Ուկրաինայի Ազգային բանկն իր նոր մակրոտնտեսական և դրամավարկային վերանայման մեջ՝ հղում անելով ՄԱԿ-ի և Եվրոստատի տվյալներին։
«ՄԱԿ-ի տվյալների համաձայն՝ Ուկրաինայից դուրս գտնվող միգրանտների թիվը 2025 թվականի նոյեմբերի 14-ի դրությամբ կազմել է 5,9 միլիոն։ Նախորդ թարմացումից (հոկտեմբերի 3) ի վեր աճը կազմել է 128,000, համեմատելի հունվար-սեպտեմբերի աճի հետ (166,000)», - նշվում է վերանայման մեջ։
Ազգային բանկը ենթադրել է, որ միգրանտների աճը կարող է կապված լինել, ի թիվս այլ բաների, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա Ռուսաստանի հարձակումների ինտենսիվացման հետ։ Մեկ այլ գործոն է նաև 18-22 տարեկան տղամարդկանց՝ արտասահման մեկնելու թույլտվությունը։