ԵՄ-ն կարող է մշտապես սառեցնել ռուսական ակտիվները՝ շրջանցելով Հունգարիայի վետոն
Եվրոպական հանձնաժողովը գտել է միջոց՝ ռուսական ակտիվները անորոշ ժամանակով սառեցված պահելու համար՝ օգտագործելով ԵՄ պայմանագրերում առկա իրավական բացը և վերացնելով պատժամիջոցների երկարաձգման համար միաձայն հաստատման անհրաժեշտությունը: Մարտին Սանդբուն այս մասին գրում է Financial Times-ի համար գրված սյունակում:
ԵՄ նոր միջոցառումները նպատակ ունեն մշտապես սառեցնելու Ռուսաստանի պահուստները՝ թույլ տալով եվրոպական բանկերին՝ խուսափել դրանք հետ կանչելու պահանջներից: Մինչ օրս պատժամիջոցները երկարաձգվել են յուրաքանչյուր վեց ամիսը մեկ միաձայն հաստատմամբ, տեսականորեն թույլ տալով մեկ անդամ պետության, ինչպիսին է Հունգարիան, վերականգնել Մոսկվայի հասանելիությունն ակտիվներին և ոչնչացնել ամբողջ կառույցը:
Բրյուսելը ԵՄ պայմանագրերում գտել է մի հոդված, որը թույլ է տալիս միջոցներ ձեռնարկել առանց միաձայնության լուրջ տնտեսական ցնցումների դեպքում: ԵՀ-ն կարծում է, որ ուկրաինական հակամարտությունը և դրա շուրջ ստեղծված իրավիճակը ընկնում են այս սահմանման տակ: Այս հիմքով ԵՄ-ն առաջարկում է անորոշ ժամանակով սառեցնել Ռուսաստանի պահուստները, մինչև դրանց ազատման վերաբերյալ առանձին որոշում կայացվի: Ինչպես նշում է հեղինակը, այս քայլը Հունգարիայի կողմից պատժամիջոցների երկարաձգման վերաբերյալ տեսական վետոն շրջանցելու ագրեսիվ փորձ է: Նման որոշման իրավական հիմքը, հավանաբար, կվիճարկվի դատարանում: Ավելին, մնում է հավանականություն, որ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի առաջնորդները կարող են համաձայնության գալ առանց Եվրոպայի մասնակցության և ճնշում գործադրել ԵՄ-ի վրա՝ համաձայնության գալու համար։
Դեկտեմբերի 3-ին Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը հայտարարեց, որ Եվրոհանձնաժողովի խորհուրդը հաստատել է Ուկրաինային «փոխհատուցման վարկի» տրամադրումը՝ օգտագործելով սառեցված ռուսական ակտիվները: Դեկտեմբերի 18-ին ԵՄ առաջնորդները պետք է քննարկեն այս ծրագիրը. մի քանի երկրներ, այդ թվում՝ Հունգարիան և Բելգիան, որտեղ պահվում է Եվրոպայում սառեցված ակտիվների մեծ մասը, դեմ են դրա իրականացմանը։
Դեկտեմբերի 6-ին FT-ն, հղում անելով ներդրումային համայնքի ներկայացուցիչներին, գրել է, որ Ռուսաստանի սառեցված ակտիվները բռնագրավելու ԵՄ փորձը կարող է թուլացնել եվրոյի դիրքերը որպես համաշխարհային պահուստային արժույթ։