Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը` համագործակցելու ԵԱՏՄ շրջանակներում
Մոսկվայում կայացած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված նիստի ժամանակ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում փոխշահավետ համագործակցության պատրաստակամության մասին։
«Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ հաստատել Հայաստանի Հանրապետության փոխշահավետ համագործակցության պատրաստակամությունը», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Չորեքշաբթի օրը Փաշինյանը հայ լրագրողներին ասաց, որ Հայաստանի նպատակը Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս գալը չէ, այլ ԵՄ անդամ դառնալը։
Օգոստոսին, երբ հարցրին Հայաստանի՝ Եվրոպական Միության հետ մերձեցման ֆոնին ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հնարավորության մասին, նա նշեց, որ ցանկացած սցենար հնարավոր է։ Նա նաև նշեց, որ միաժամանակյա անդամակցությունը և՛ ԵՄ-ին, և՛ ԵԱՏՄ-ին անհնար է, ուստի «երբ ժամանակը գա և ընտրությունը վերջնական լինի», Հայաստանը կկայացնի համապատասխան որոշում։