Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը բարձր է գնահատում Պուտին-Ալիև հանդիպման արդյունքները
Ռուսաստանը բարձր է գնահատում Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի միջև հոկտեմբերի 9-ին Դուշանբեում կայացած երկկողմ հանդիպման արդյունքները։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Մոսկվայի և Բաքվի միջև հարաբերությունների վատթարացումից հետո առաջին անգամ Պուտինն ու Ալիևը հանդիպել են Տաջիկստանի մայրաքաղաքում գտնվող կառավարական նստավայրում։ Ռուսաստանի ղեկավարը իր ադրբեջանցի գործընկերոջը մանրամասն ներկայացրել է AZAL Embraer 190-ի կործանման հանգամանքները։ Պուտինը ընդգծել է, որ պատճառն ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքի թռիչքն ու ռուսական ՀՕՊ համակարգի տեխնիկական խափանումն են եղել։ Նա նաև վստահեցրել է, որ Մոսկվան փոխհատուցում կվճարի ինքնաթիռի վթարի հետևանքով զոհվածների և վիրավորների ընտանիքներին։
Պուտինի հայտարարություններից հետո Ալիևը «հատուկ երախտագիտություն» է հայտնել նրա կողմից բացահայտված տեղեկատվության համար։ Ադրբեջանի ղեկավարը նաև նշել է, որ իր ռուս գործընկերն անձամբ է վերահսկում հետաքննությունը և վերահսկում է իրավիճակը։