Փհենյանը պատրաստ է արձագանքել Հարավային Կորեայի հետ միջուկային դաշինք ստեղծելու ԱՄՆ-ի փորձերին
ԿԺԴՀ-ն պատրաստ է արձագանքել Հարավային Կորեայի հետ միջուկային դաշինք կազմելու ԱՄՆ-ի փորձերին։ Ինտերֆաքսի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է Հյուսիսային Կորեայի պաշտպանության նախարարությունը։
«Վերջերս ԱՄՆ-ի փորձերը՝ մշտապես միջուկային անկայունություն ստեղծելու, որը լրջորեն սպառնում է մեր պետության անվտանգությանը, ավելի ակնհայտ են դարձել», - ասվում է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալության կողմից տարածված հայտարարության մեջ։
ԿԺԴՀ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել է դեկտեմբերի 23-ին ԱՄՆ միջուկային սուզանավի Հարավային Կորեայի Բուսան նավահանգիստ կատարածհերթական մուտքի, «Ջորջ Վաշինգթոն» ավիակիրի գլխավորությամբ ԱՄՆ հարվածային խմբի նոյեմբերյան այցի և ԱՄՆ-Հարավկորեական միջուկային անվտանգության խորհրդատվական խմբի դեկտեմբերյան հանդիպման մասին, որի ժամանակ Վաշինգթոնը հաստատել է Սեուլին ընդլայնված զսպող ուժ տրամադրելու պատրաստակամությունը՝ բոլոր պաշտպանական միջոցների, այդ թվում՝ միջուկային զենքի մոբիլիզացիայով։
Նշվում է, որ «ԱՄՆ միջուկային սպառնալիքը թույլ է տալիս մեզ արագացնել ռազմավարական պատասխան հարված հասցնելու ներուժի ... զարգացումը մեր ծովային ինքնիշխանության ներքո գտնվող գոտում»։
«Մենք կմշակենք հակազդեցության միջոցներ՝ ի պատասխան ԱՄՆ միջուկային ուժերի ցուցադրության, իսկ այդ միջոցների մեթոդն ու ժամկետները կընտրվեն համաչափության և անհամաչափության սկզբունքների հիման վրա», - նշել է ԿԺԴՀ պաշտպանության նախարարությունը։