«Ղարաբաղյան հակամարտությունն ամբողջությամբ հանվել է միջազգային օրակարգից». Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը իր ամանորյա ուղերձում անդրադարձել է նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին: Նա նշել է. «...Մենք վերջ դրեցինք երեսնամյա հայկական օկուպացիային և վերականգնեցինք մեր տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և ազգային արժանապատվությունը։
Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը զգալիորեն ամրապնդել են իրենց կարողությունները։ Հագեցած ժամանակակից զենքերով և առաջադեմ ռազմական տեխնիկայով, մեր բանակն այժմ լիովին ունակ է հաջողությամբ կատարել ցանկացած առաջադրանք։
Վերջին հինգ տարիների ընթացքում մենք զգալիորեն ամրապնդել ենք մեր ռազմական կարողությունները՝ օգտագործելով տեղական արտադրության զենք և սարքավորումներ, միաժամանակ բարձրացնելով բանակի կարողությունները՝ ներառելով արտասահմանից ձեռք բերված զենք և սարքավորումներ։ Մեր զինված ուժերի մարտական պատրաստվածությունը զգալիորեն աճել է, հատուկ նշանակության ուժերի անձնակազմի թիվը մի քանի անգամ աճել է, իսկ նորաստեղծ հրամանատարական ուժերն այժմ բաղկացած են հազարավոր զինվորներից և սպաներից։
Մենք նոր պատերազմի չենք պատրաստվում։ Մեզ համար պատերազմները անցյալի մասունք են։ Սակայն այսօրվա աշխարհում յուրաքանչյուր երկիր, առաջին հերթին, պետք է լրջորեն վերաբերվի իր անվտանգությանը։
Նման պայմաններում մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք պաշտպանելու մեր տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և մեր կատարած ընտրությունները։ Հայրենական պատերազմի ժամանակ մեր զինվորների պրոֆեսիոնալիզմը, հերոսությունը և անձնուրացությունը, զուգորդված մեր ժողովրդի անսասան միասնության հետ, հարթեցին մեր Հաղթանակի ճանապարհը։
Հայրենական պատերազմում մեր հաղթանակից ի վեր մենք անխոնջ աշխատել ենք այս Հաղթանակը ամրապնդելու և հաստատելու համար՝ թե՛ միջազգային, թե՛ քաղաքական ճակատներում, և մենք հաջողության ենք հասել։ Ամբողջ աշխարհն այժմ ճանաչում է մեր Հաղթանակը և հստակ տեսնում է, որ մենք ճիշտ ենք։ Մինսկի խումբը, որը հանձնարարված էր լուծել հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը, հանձնվել է պատմության արխիվին։ Հետևաբար, ղարաբաղյան հակամարտությունն ամբողջությամբ հանվել է միջազգային օրակարգից։
Որպես հաղթանակած երկիր՝ մենք խաղաղության ձեռք մեկնեցինք պարտված Հայաստանին։ Սա արտացոլում է մեր հեռատես քաղաքականությունը։ Մենք չունենք անվերջ պատերազմ մղելու մտադրություն, և ոչ էլ հավակնություններ ունենք այլ երկրների հողերի նկատմամբ։ Մենք ուժ կիրառեցինք միայն մեր տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու համար՝ այդպիսով ապահովելով մեր ինքնիշխան իրավունքները ՄԱԿ-ի կանոնադրության և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի համաձայն։ Հայրենական պատերազմից ընդամենը հինգ տարի անց Հայաստանի հետ նախաստորագրված խաղաղության պայմանագիրը կրկին ցույց է տալիս մեր ժողովրդի մեծությունը և մեր քաղաքականության իմաստությունը։
Մենք այս հաղթանակը կնքեցինք աշխարհի ամենահեղինակավոր հարթակում՝ Միացյալ Նահանգների Սպիտակ տանը՝ ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ։ Արդյունքում, մեր տարածքային ամբողջականության վերականգնումը, որը 30 տարի մեր գերակա խնդիրն էր, և դրա ճանաչումը ամբողջ աշխարհի կողմից, վերջնականապես իրականացված է...»։