Իրանը ՄԱԿ-ին կոչ է անում միջոցներ ձեռնարկել Թրամփի սպառնալիքների վերաբերյալ. #Fars
Իրանական Fars լրատվական գործակալության փոխանցմամբ Իրանը ՄԱԿ-ին կոչ է անում միջոցներ ձեռնարկել Թրամփի սպառնալիքների վերաբերյալ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին և Անվտանգության խորհրդի անդամներին ուղղված նամակում ՄԱԿ-ում Իրանի դեսպան և մշտական ​​ներկայացուցիչ Ամիր Սաիդ Իրավանին նշել է, որ ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունը «ՄԱԿ-ի անդամ պետության ներքին գործերին միջամտության ևս մեկ ակնհայտ դեպք է՝ խախտելով միջազգային իրավունքը և ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը»:
«Այս միտումնավոր հայտարարությունները ցույց են տալիս Միացյալ Նահանգների կողմից անօրինական վարքագծի հետևողական օրինաչափությունը և կազմում են ինքնիշխան պետության դեմ ուժի կիրառման, ինչպես նաև նրա ներքին գործերին միջամտության հստակ, բացահայտ և չարամիտ սպառնալիք», - ասվում է նամակում։
Դեսպանը զգուշացրե; է, որ ներքին անկարգությունները որպես արտաքին ճնշման կամ ռազմական միջամտության պատրվակ հրահրելու կամ օրինականացնելու ցանկացած փորձ կհանդիսանա Իսլամական Հանրապետության ինքնիշխանության, քաղաքական անկախության և տարածքային ամբողջականության գերեզման՝ հղում անելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության 2(1), 2(4) և 2(7) հոդվածներին, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 1970 թվականի 2625 բանաձևին։
Թրամփը հայտարարել էր, որ եթե «Իրանը սպանի խաղաղ ցուցարարներին», ապա Միացյալ նահանգներն օգնության կհասնի այսդ մարդկանց: