Ուկրաինայի ափերի մոտ Ռուսաստանը հարձակվել է առևտրային նավի վրա
Ռուսական անօդաչու թռչող սարքը հարվածել է Պանամայի դրոշի ներքո նավարկող տանկերին, որը սպասում էր ուկրաինական նավահանգիստ մտնելուն։ Ուկրաինայի համայնքների և տարածքների զարգացման նախարարության տվյալներով՝ անձնակազմի անդամը վիրավորվել է, հաղորդում են ուկրաինական լրատվամիջոցները։
«(Ռուսական) անօդաչու թռչող սարքը հարվածել է Պանամայի դրոշի ներքո նավարկող տանկերին, որը սպասում էր նավահանգիստ մտնել՝ բուսական յուղ բեռնելու համար։ Դժբախտաբար, անձնակազմի մեկ անդամ վիրավորվել է։ Նա այժմ ստանում է անհրաժեշտ օգնությունը։ Ծովային փրկարարական ծառայությունները արդեն տեղում են, և նավի վրա հրդեհը մարվում է», - ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ։
«Հարձակում է իրականացվել նաև Սան Մարինոյի դրոշի ներքո նավարկող նավի վրա, որը նավահանգստից դուրս էր գալիս եգիպտացորենի բեռով։ Բարեբախտաբար, զոհեր չկան, և նավը շարունակում է իր ճանապարհորդությունը», - հայտնել է նախարարությունը։
«Սա ևս մեկ ապացույց է, որ Ռուսաստանը միտումնավոր հարձակվում է քաղաքացիական նավերի, միջազգային առևտրի և ծովային անվտանգության վրա։ Չնայած շարունակվող ահաբեկչությանը... Ուկրաինան շարունակում է շահագործել իր նավահանգիստները և կատարել իր միջազգային պարտավորությունները», - հավելել է նախարարությունը։