«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև նոր երթուղիները կբարձրացնեն տարածաշրջանի կարևորությունը»․ Բոչորիշվիլի
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նոր երթուղիների կառուցման հարցը ակտիվորեն քննարկվում է։ Մենք վստահորեն կարող ենք ասել, որ սա լավ է տարածաշրջանի համար, հայտարարել է Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոչորիշվիլին «İmedi» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ նոր ճանապարհները միայն կբարձրացնեն տարածաշրջանի կարևորությունը կապի առումով։ «Ես իսկապես այստեղ որևէ ռիսկ չեմ տեսնում։ Վրաստանը չի անհետանա քարտեզից։ Պարզապես այսօր նրանք, ովքեր խոսում են կապերի մասին, չեն հիշատակում Վրաստանը որպես Եվրոպայի հետ կապված հիմնական կապող օղակ, և սա կասկածի տակ է դնում նրանց կարողությունները», - հավելել է Բոչորիշվիլին։
Նախարարը նշել է, որ անհնար է, որ որևէ երթուղի փոխարինի Վրաստանին։
«Վրաստանով անցնող ճանապարհի պահանջարկը, որը գործում է երկար ժամանակ, ամեն տարի աճում է։ Նույնիսկ եթե մենք ավելացնենք երեք կամ չորս նոր երթուղի, դա բավարար չի լինի՝ հաշվի առնելով Արևմուտքի և Արևելքի միջև բեռնափոխադրումների հոսքերը», - հավելել է նա։