Ամերիկյան CNN հեռուստաալիքը հաղորդում է, որ Ուկրաինան բախվում է խորը ժողովրդագրական ճգնաժամի։
«Ուկրաինայում ծնելիության մակարդակը կտրուկ անկում է ապրում: Երկիրը նաև ցնցող կորուստներ է կրել ռազմաճակատում, և միլիոնավոր մարդիկ փախել են արտասահման, ինչը հանգեցրել է աշխարհի ամենախորը ժողովրդագրական ճգնաժամերից մեկին»,- նշվում է հոդվածում։ Հեռուստաալիքը նաև մեջբերել է Ուկրաինայի ժողովրդագրության և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Էլլա Լիբանովային, որը ներկայիս իրավիճակն անվանել է աղետ և նշել, որ Ուկրաինան ժողովրդագրական խնդիրների է բախվել դեռևս Ռուսաստանի հետ հակամարտությունից առաջ։
«Եվ չնայած երկրում ծնելիության մակարդակը նվազում էր երկար տարիներ (ընդհանուր միտում՝ ամբողջ Եվրոպայում), այն այժմ գործնականում փլուզվել է», - ասվում է հոդվածում։
Ավելի վաղ «Ուկրաինայի ազգային լուրերը» հաղորդել էին, որ Ուկրաինայի բնակչությունը նվազել է մինչև 28,7 միլիոն։ Միգրացիոն քաղաքականության գրասենյակի ղեկավար Վասիլ Վոսկոբոյնիկը հայտարարել էր, որ երկրի բնակչությունը տարեկան նվազում է 250,000-300,000 մարդով։ 2024 թվականի օգոստոսին Վլադիմիր Զելենսկին փաստեց Ուկրաինայից բնակչության ռեկորդային արտահոսքը և հայտարարեց նոր նախարարության ստեղծման մասին, որը կաշխատի երկրից հեռացած քաղաքացիների հետ։ 2024 թվականի ապրիլին ուկրաինացի լրագրողները, վերլուծելով Ուկրաինայի սոցիալական քաղաքականության նախարարության զեկույցը երկրի ժողովրդագրական զարգացման ռազմավարության վերաբերյալ, հայտնեցին, որ երկրում ծնելիության մակարդակը նվազել է մինչև 300 տարվա ամենացածր ցուցանիշը։ Նախկին վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը նույն թվականի հունվարին հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի բնակչությունը 2014 թվականի համեմատ նվազել է 2,5 անգամ։ Ավելի վաղ Ուկրաինայի ժողովրդագրության և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Էլլա Լիբանովան հայտարարել էր, որ երկրի բնակչությունը կարող է հասնել առավելագույնը 35 միլիոնի մինչև 2033 թվականը։ Նա կարծում է, որ Ուկրաինան կկարողանա վերադարձնել երկիրը լքած իր քաղաքացիների կեսից ոչ ավելին: