«Շրի Լանկայի ափերի մոտ իրանական նավի վրա սուզանավի հարձակումից հետո 101 մարդ անհետ կորել է». #Reuters
Չորեքշաբթի, 04 մարտի, 2026 թ., 17:54
Շրի Լանկայի ափերի մոտ իրանական նավի վրա սուզանավի հարձակման հետևանքով առնվազն 78 մարդ վիրավորվել է, իսկ 101-ը՝ անհետ կորել, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում կատարելով երկրի պաշտպանության նախարարության աղբյուրներին։ Նշվում է, որ պարզ չէ, թե ով է հարձակվել նավի վրա։
Ավելի վաղ Շրի Լանկայի արտաքին գործերի նախարար Վիջիտա Հերաթը հայտարարել էր, որ Շրի Լանկայի ռազմածովային ուժերը և ռազմաօդային ուժերը օգնություն են ցուցաբերել խորտակվող իրանական ռազմածովային նավին, և նավից առնվազն 30 մարդ տեղափոխվել է կղզու հիվանդանոց։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հրամանատարության ղեկավար գեներալ Բրեդլի Քուփերը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի զինվորականները ոչնչացրել են իրանական 17 նավ։