Թրամփն ուզում է անձամբ մասնակցել Իրանի հաջորդ Գերագույն առաջնորդի ընտրությանը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցանկություն է հայտնել անձամբ մասնակցել Իրանի հաջորդ Գերագույն առաջնորդի ընտրությանը։ Նա այս մասին հայտարարել է Axios-ին տված հարցազրույցում։
«Նրանք ժամանակն են վատնում։ Խամենեիի որդին ոչինչ է։ Ես պետք է մասնակցեմ նշանակմանը, ինչպես Դելսիի [Ռոդրիգեսի] հետ Վենեսուելայում»,- ասել է նա։
Թրամփը բացատրել է, որ չի ցանկանում նշանակել այնպիսի առաջնորդի, որը կշարունակի իր նախորդի քաղաքականությունը, ինչը կհանգեցնի նրան, որ Միացյալ Նահանգները կրկին կմտնի պատերազմի մեջ «հինգ տարի անց»։ Հանրապետականը հավելել է, որ ինքը ցանկանում է մեկին, ով «համերաշխություն և խաղաղություն կբերի Իրանին», և Խամենեիի որդին անընդունելի է։ Իրանի Գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին սպանվել է փետրվարի 28-ին Իսրայելի ավիահարվածի ժամանակ։ Նրա որդին՝ 56-ամյա Մոջթաբա Խամենեին, դարձել է պաշտոնի համար գլխավոր հավակնորդը։