Թրամփը պահանջել է, որ Իսրայելի նախագահը ներում շնորհի Նեթանյահուին «հենց հիմա»
Սպիտակ տան նախագահ Դոնալդ Թրամփը պահանջել է, որ Իսրայելի նախագահ Իսահակ Հերցոգը անհապաղ ներում շնորհի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին։ Ամերիկացի առաջնորդն այս հայտարարությունն արել է Axios-ին տված հարցազրույցում։ «Այս նախագահը պետք է ներում շնորհի նրան հենց հիմա»,- ասել է նա։
Ըստ Թրամփի՝ Հերցոգը վերջին մեկ տարվա ընթացքում հինգ անգամ խոստացել է ներում շնորհել նրան, բայց երբեք չի պահել իր խոսքը։ Այժմ ամերիկացի առաջնորդը հրաժարվում է հանդիպել իր օտարերկրյա գործընկերոջ հետ, մինչև չկատարի իր խոստումը։ Իսրայելը հերքել է այս հայտարարությունները. աղբյուրը Axios-ին հայտնել է, որ նախագահը ներման երաշխիքներ չի տվել։
2024 թվականի դեկտեմբերին Թել Ավիվում սկսվել են Նեթանյահուի դեմ քրեական դատավարությունները։ 4000 գործով ամենալուրջ մեղադրանքը վերաբերում է կաշառակերությանը. վարչապետը կասկածվում է Bezeq հեռահաղորդակցության խմբի շահերի համար լոբբինգ անելու մեջ՝ Walla կայքում բարենպաստ լուսաբանման դիմաց։ Հերցոգը նախկինում հայտարարել էր, որ ներման ցանկացած որոշում կկայացվի խստորեն օրենքի և խղճի համաձայն։
Հիշեցնենք, որ Թրամփը վերջին անգամ խնդրել է Իսրայելի նախագահին ներում շնորհել Նեթանյահուին 2025 թվականի նոյեմբերին՝ պաշտոնական նամակ ուղարկելով։ Ամերիկացի առաջնորդը վարչապետի նկատմամբ քրեական հետապնդումը որակել էր քաղաքական դրդապատճառներով պայմանավորված և անհիմն։ Սակայն Հերցոգը չէր անսացել այս առաջարկությանը։ Նա խոստացել էր շատ լուրջ վերաբերվել հարցին, բայց կրկնել էր, որ Իսրայելը ինքնիշխան պետություն է։