Իրանը շարունակում է նավթ տեղափոխել Հորմուզի նեղուցով. #Bloomberg
Երկուշաբթի օրը Bloomberg-ը հաղորդել է, որ Իրանը շարունակում է զգալի ծավալի նավթ տեղափոխել Հորմուզի նեղուցով։
Ըստ գնահատականների, փետրվարի 28-ից ի վեր Իրանը նեղուցով տեղափոխել է առնվազն 11-12 միլիոն բարել նավթ, սակայն իրական ծավալը կարող է ավելի մեծ լինել։
Միևնույն ժամանակ, ԵՄ-ի Copernicus արբանյակային ցանցի անցյալ շաբաթ օրվա լուսանկարները ցույց են տալիս, որ Իրանը շարունակել է նավթը բեռնել Պարսից ծոցի Խարգ կղզում գտնվող լցանավերի վրա։ Յուրաքանչյուր լցանավ կարող է տեղափոխել մոտավորապես 2 միլիոն բարել նավթ։
Այնուամենայնիվ, գործակալությունը պարզաբանում է, որ շաբաթ օրվանից հետո ընկած ժամանակահատվածի լուսանկարները հասանելի չեն, ինչը թույլ չի տալիս պարզել, թե արդյոք բեռնումը շարունակվել է։
Ավելին, արբանյակային լուսանկարները նաև ցույց են տվել Խարգ կղզու հարավային և արևելյան ափերին խարսխված ևս յոթ լցանավի առկայությունը։ Նրանցից յուրաքանչյուրը կարող է տեղափոխել 1 միլիոն բարել նավթ։
Արբանյակները նաև գրանցել են, թե ինչպես է Իրանը շարունակում նավթ տեղափոխել Հորմուզի արևելյան նեղուցի Ջասկ տերմինալից։ Արբանյակային հսկողությունը ցույց է տվել, որ այնտեղ խարսխված է լցանավ։