Հորմուզի նեղուցում հարձակման է ենթարկվել Թաիլանդի դրոշով բեռնանավը
Reuters-ը հաղորդում է, որ Հորմուզի նեղուցով տարանցման ժամանակ թաիլանդական «Մայուրի Նարի» չորաբեռնատարը հարձակման է ենթարկվել ռազմաօդային ուժերի կողմից։
Նավը մարտի 11-ի առավոտյան մեկնել է ԱՄԷ-ի Խալիֆա նավահանգստից։ Հորմուզի նեղուցում այն ​​խոցվել է անհայտ ծագման երկու արկով։ Արդյունքում հրդեհ է բռնկվել նավի ետնամասում։
Թաիլանդի թագավորական նավատորմի գործողությունների կենտրոնը, միջազգային ծովային ուղիներով միջադեպի մասին տեղեկատվություն ստանալով, կապ է հաստատել Օմանի նավահանգստի և դեսպանատան հետ՝ որոնողա-փրկարարական աշխատանքները համակարգելու համար։ Օմանի նավատորմը փրկել է անձնակազմի 23 անդամներից 20-ին։ Երեքը մնում են անհետ կորած։ Կան վիրավորներ: Հարձակման աղբյուրը դեռևս պարզված չէ։ Թաիլանդի թագավորական նավատորմը շարունակում է հետևել իրավիճակին՝ անձնակազմին տուն վերադարձնելու համար։ Ավելի վաղ Իրանի իշխանությունները հայտարարել էին, որ չեն փակել Հորմուզի նեղուցը, այլ մտադիր են վերահսկել այն մինչև ռազմական գործողությունների դադարեցումը։ Նրանք մերժել են անցումը միայն հակառակորդ երկրներից եկող նավերին։ Նրանց խոսքով՝ մյուս բոլոր նավերը կարող են անցնել այս երթուղով՝ համաձայն միջազգային կանոնակարգերի։ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին բացատրել է, որ Հորմուզի նեղուցով նավագնացությունը գործնականում դադարեցվել է ոչ թե Թեհրանի, այլ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակումների պատճառով։