Ադրբեջանը ցանկանում է ավելացնել գազի մատակարարումը ԵՄ
Ադրբեջանը պատրաստ է գազի արտադրությունն ավելացնել ևս 10 միլիարդ խորանարդ մետրով և ավելացնել արտահանումը դեպի Եվրոմիություն։
Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, որը Բաքվում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ելույթ է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոստայի հետ, որը պաշտոնական այցով ժամանել էր Ադրբեջան մարտի 11-ին:
«Եվրոպական շուկան կազմում է մեր գազի ընդհանուր արտահանման կեսը՝ աճի ներուժով»,- ասել է նախագահը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը այս տարի կսկսի գազ արդյունահանել նոր հանքավայրից։
«Եվ 2-3 տարի հետո, եթե ամեն ինչ ընթանա ըստ ժամանակացույցի, մենք կունենանք առնվազն 10 միլիարդ խորանարդ մետրով ավելի գազ, քան այսօր ունենք», - ասել է Ալիևը։
Ավելի վաղ Թուրքիան երկարաժամկետ համաձայնագիր էր կնքել Ադրբեջանի հետ 33 միլիարդ խորանարդ մետր բնական գազի մատակարարման վերաբերյալ։